Stav čerpání peněz EU určených pro období 2004-2006

06. listopadu 2007 15:06, aktualizováno 14:06,

Čerpání dotací za období 2004-2006 v současné době probíhá bez problémů. Česká republika může čerpat evropské finanční prostředky z tohoto programovacího období až do konce roku 2008 podle evropského pravidla n+2. Jsou vytvořeny všechny předpoklady k tomu, aby ČR nemusela vracet prostředky ze strukturálních fondů zpět do rozpočtu Evropské Unie.

Nejúspěšnějším operačním programem pro období 2004-2006 se stal Společný regionální operační program. Jeho hlavním cílem bylo podporovat vyvážený rozvoj regionů ČR. SROP již vyplatil na účty příjemců dotace přes 8,5 miliard korun. V poměru k jeho celkové alokaci činí tato částka přibližně 80 %, což potvrdilo pozici SROPu jako nejúspěšnějšího programu.

Největší podíl na tomto úspěchu má opatření zaměřené na budování infrastruktury pro rozvoj lidských zdrojů, v jehož rámci už bylo proplaceno přes 84 % všech přidělených prostředků.

Dalším velmi úspěšným operačním programem je Operační program Rozvoj venkova a multifunkční zemědělství spravovaný ministerstvem zemědělství, z něhož bylo dosud žadatelům vyplaceno přes 72 % přidělených prostředků.

Pozn.: Informace pocházejí ze zdrojů MMR ČR.