Autobusovou dopravu v Plzeňském kraji zajistí Arriva, cestující budou vozit nové autobusy

11. června 2020 12:14, aktualizováno 16. června 2020 14:14, Mgr. René Zeithaml

Od neděle 14. června 2020 se autobusová doprava v Plzeňském kraji výrazně změní a půjde o vítané novinky. Cestující budou vozit nové autobusy a v regionální dopravě nabídnou vysoký komfort přepravy. Autobusy jsou nízkopodlažní, klimatizované, s bezpečnostními pásy, pohodlnými sedačkami nebo větším prostorem na nohy. Lidé si během jízdy mohou dobít telefon nebo se na páteřních trasách připojí k WiFi, za jízdenku zaplatí platební nebo Plzeňskou kartou. Za některé autobusy, které budou jezdit na Šumavu, do Českého lesa a na další turistická místa, bude Arriva připojovat v létě cyklovleky nebo držáky kol, v zimě pak skiboxy na uložení lyží.

Ještě nikdy žádný kraj nevysoutěžil jen jednoho dopravce, který by zajišťoval autobusovou dopravu pouze novými autobusy a s tak velkým komfortem pro cestující“, říká Pavel Čížek, náměstek hejtmana pro oblast dopravy a doplňuje: „Všechny autobusy jsou v jednotné modré barvě se žlutým a bílým prvkem a s logem Plzeňského kraje, takže je lidé na první pohled dobře poznají. Cestujícím tím nabízíme kvalitní veřejnou dopravu, která bude nejen moderní a pohodlná, ale také ekonomicky přijatelná. Nové autobusy jsou třídy Euro VI, což jsou vozidla v současné době nejekologičtější a nejméně zatěžující životní prostředí“.

Arriva za tři stovky nových autobusů pro Plzeňský kraj zaplatila téměř jeden a půl miliardy korun“, říká generální ředitel Daniel Adamka a pokračuje: „Autobusy máme v pěti provedeních, od těch nejmenších pro dvacítku pasažérů a obsluhu malých sídel až po ty kapacitní, kde si i na vytížených linkách pohodlně sedne 55 cestujících“.

Regionální dopravu v Plzeňském kraji a MHD ve městech Domažlice, Rokycany, Stříbro, Sušice a Tachov čeká od poloviny června revoluce v cestování. „I když jde o revoluci, cestující nemusí mít obavy“, zdůrazňuje Daniel Adamka. „Rodiče s kočárky, invalidé nebo senioři s taškou na kolečkách se nemusí bát, že by se jim obtížně nastupovalo. Všechny naše autobusy jsou nízkopodlažní, případně jim řidič vysune nástupní plošinu a pomůže s nástupem nebo výstupem z autobusu. Cestující už nebudou muset hledat ani drobné po kapsách nebo v peněžence, protože za jízdenku zaplatí jednoduše pípnutím stejně jako v obchodě za nákup“, doplňuje Daniel Adamka. Bezpečnost cestování zajistí u každého sedadla bezpečnostní pás a lidem se bude i pohodlně sedět, protože sedačky jsou dál od sebe a je tak víc místa na nohy. V žádném autobusu už cestujícím nebude horko nebo zima, teplotní pohodu zajistí dvojitá skla a v létě klimatizace. Lidé už nepřejedou výstupní zastávku a budou se při cestování lépe orientovat, protože ve vozech budou hlášeny zastávky a informační panel ukáže podrobnosti nejen k trase spoje, ale i o případném zpoždění.

Na Plzeňsku nejsme úplným nováčkem, jezdíme v okolí Domažlic nebo na linkách přijíždějících ze Středočeského kraje od Hořovic a Příbrami“, říká ředitel Arrivy Střední Čechy František Soumar. „Cestující budou vozit čtyři stovky řidičů. Většina z nich k nám přišla od stávajícího dopravce, jsme za to moc rádi, protože jde o zkušené profesionály. Cestujícím se tak na řadě míst tvář jejich řidiče nezmění“, uzavírá František Soumar.

Z některých malých obcí cestují lidé jen párkrát za měsíc. Abychom mohli veřejnou dopravu zachovat i v těchto místech, připravujeme autobusy na zavolání. Pokud je u spoje nebo u zastávky v jízdním řádu symbol telefonu, cestujícím stačí půl hodiny před odjezdem spoje zavolat na číslo 378 035 477 a autobus pro ně přijede“, říká Zdeňka Kmochová, jednatelka a ředitelka společnosti POVED, která dopravu v kraji organizuje a doplňuje: „Cestujícím chceme vyjít vstříc. Aby si na nový systém dopravy zvykli, všechny spoje označené jako na zavolání pojedou až do konce července bez nutnosti volat na uvedené číslo. I když si je tedy cestující nezavolají, do konce července pro ně přijedou“. Kromě telefonu budou mít cestující možnost objednat si spoj na zavolání také přes internet nebo z jakéhokoli autobusu Arrivy. „Do konce června bude platit pro všechny cestující zvláštní jízdné, aby si novinky prověřili. Za všechny cesty na jakoukoliv vzdálenost zaplatí jen 12 korun, děti, studenti nebo senioři tři koruny, jízdenka je nepřestupní. Od 1. července pak začnou platit nové zóny a tarif Integrované dopravy Plzeňského kraje (IDPK)“, říká Zdeňka Kmochová. Novinkou je také dopravní dispečink, který zajistí garanci návaznosti spojů na základě aktuálních informací o poloze vozidel. Informace o případném zpoždění se budou mimo jiné zobrazovat na LCD obrazovkách přímo v autobusech.

Jaké autobusy budou cestující vozit?

• 12 malých autobusů značky DEKSTRA
  • 145 standardních autobusů Crossway značky IVECO
  • 92 standardních autobusů značky MAN
  • 66 kapacitních autobusů značky SETRA