66. jednání Rady Plzeňského kraje

03. června 2019 09:51, aktualizováno 08:51, Mgr. René Zeithaml

Deset milionů na podporu dobrovolných hasičů
Plzeňský kraj rozdělí celkem 10,3 milionu  korun z dotačního programu „Podpora jednotek sborů dobrovolných hasičů obcí Plzeňského kraje v roce 2019“. V rámci dotačního programu jsou financovány tyto dotační tituly:

• Příspěvek na nákup nového dopravního automobilu – 3,6 milionu korun
  • Příspěvek na vybavení a opravy neinvestiční povahy – 5 870 500 korun
  • Příspěvek na nákup nové cisternové automobilové stříkačky – 500 000 korun
  • Příspěvek na opravy menšího rozsahu u cisternové automobilové stříkačky nebo rychlého zásahového automobilu – 329 500 korun

Cílem programu je zabezpečení a systematická podpora plošného pokrytí území kraje jednotkami požární ochrany v souladu s „Koncepcí požární ochrany Plzeňského kraje“. Finanční podpora z tohoto programu může být poskytnuta pouze obci, která je zřizovatelem JSDHO zařazené do plošného pokrytí území Plzeňského kraje jednotkami požární ochrany.

Přidělení dotací budou ještě schvalovat zastupitelé.

Pět obcí získá dotaci na úpravu lyžařských tras
Hamry, Modrava, Prášily, Horská Kvilda a Domažlice si rozdělí 431 tisíc korun z dotačního titulu Úprava lyžařských běžeckých tras 2018/2019. Dotační titul Úprava lyžařských běžeckých tras je určen obcím, které zajišťují pravidelnou strojovou úpravu lyžařských běžeckých tras na území Šumavy a Českého lesa. Cílem dotačního titulu není jen samotná úprava běžeckých tras, ale hlavně podpora turistického ruchu oblasti a místních podnikatelů, snaha podpořit obce v jejich aktivitě a pomoci jim využít potenciál území.

Podmínkou pro poskytnutí dotace je zajištění pravidelné strojové údržby lyžařských běžeckých tras a návaznost další infrastruktury, jako je ubytování, služby a zajištění parkovacích míst pro lyžaře.

Přidělení dotací budou ještě schvalovat zastupitelé.

Rozdělení dotací na podporu sociálních služeb v kraji
Celkem 16,3 milionu korun rozdělí Plzeňský kraj  v rámci dotačního Programu podpory sociálních služeb v Plzeňském kraji 2019. Do dotačního titulu oblast A (neinvestiční dotace) byly podány žádosti 79 registrovaných sociálních služeb od 25 poskytovatelů sociálních služeb. Celkové požadavky činily 31 331 816 Kč. Rozdělovaná částka činí celkem 11 648 490 Kč (11,3 milionu Kč + 348 490 Kč /zůstatek z investiční části dotačního titulu). O investiční podporu (oblast B) byly podány žádosti od 16 poskytovatelů sociálních služeb na 24 investičních akcí. K rozdělení je dle vyhlášeného dotačního titulu navrhována částka 4 651 510 Kč (původní předpoklad k rozdělení 5 milionů Kč).
Rada PK schválila v oblasti neinvestičních dotací částku 70 133 Kč třem žadatelům, v oblasti investičních dotací bude částka 947 654 Kč přidělena deseti sociálním službám. Ke schválení zastupitelstvu bylo postoupeno přidělení dotací neinvestičních ve výši 11 578 357 Kč na celkem 71 sociálních služeb a částka 3 703 856 Kč na investiční dotace (13 žádostí).

Mikrogranty podpoří kulturní a umělecké aktivity
V rámci dotačního programu „Mikrogranty Plzeňského kraje na podporu a oživení kulturních a uměleckých aktivit pro rok 2019 schválila Rada PK rozdělení částky 536 000 Kč mezi 39 žadatelů. Podporu tak získá například Víkend otevřených zahrad v chotěšovském klášteře, západočeské oblastní kolo Porty 2019, Kinematograf 100 nebo Zelenohorské vinobraní 2019. Zastupitelé budou schvalovat ještě přidělení částky 173 000 Kč pro celkem 15 měst a obcí na jejich kulturní aktivity.

Dotace na podporu literární tvorby a publikační činnosti
Částku 1,52 milionu korun si rozdělí 30 žadatelů o dotaci v programu Podpora literární tvorby a publikační činnosti 2019. Mezi schválenými žádostmi je například publikace Cíl má jméno Plzeň (Karel Foud), Bejvávalo v Horní Bříze, Knížka o zvířatech 6 (Dana Raunerová) nebo publikace Zdeňka Procházky Cestami poutníků aneb kostely, kostelíky a kaple okresu Domažlice. Zastupitelstvo bude ještě schvalovat přidělení dotací ve výši 190 0000 Kč, které si rozdělí 4 žadatelé z řad měst a obcí.

1,3 milionu na hospicovou péči
V rámci dotačního programu Podpora domácí hospicové péče v Plzeňském kraji 2019 bude mezi dva žadatele rozdělena částka 1 335 000 Kč. Domov – plzeňská hospicová péče obdrží částku 675 000 Kč, Hospic sv. Jiří získá finance ve výši 660 000 Kč. Přidělení dotací schválila Rada PK, návrh bude ještě předložen ke schválení zastupitelstvu.

Cílem Dotačního programu je finančně podpořit poskytovatele zdravotních služeb, kteří zajišťují domácí hospicovou péči na území Plzeňského kraje a tím zvýšit dostupnost domácí hospicové péče a umožnit tak nevyléčitelně nemocným v preterminálním a terminálním stádiu života dožít ve vlastním sociálním prostředí.

Na vodohospodářskou infrastrukturu půjde téměř 70 milionů
Rada schválila rozdělení celkem 69 300 000 Kč v rámci Dotačního programu vodohospodářské infrastruktury 2019. Částka by měla být rozdělena mezi 24 žadatelů (obcí). Přidělení dotací musí ještě projít schválením zastupitelstva.

Přidělení dotací na ochranu přírody
Rada schválila přidělení dotací v dotačním programu Ochrana přírody 2019 – částka 404 500 Kč bude rozdělena mezi 10 žadatelů + 50 000 Kč obdrží Vyšší odborná škola, Obchodní akademie a Střední zdravotnická škola Domažlice na arboristická opatření v Arboretu Domažlice. Přidělení dotací ve výši 1 522 600 Kč budou schvalovat zastupitelé, zde jsou žadateli obce. Celkem je na ochranu přírody vyčleněna částka 1 977 100 Kč.

Na ochranu lesa kraj rozdělí téměř 11 milionů korun
V rámci dotačního programu Podpora ochrany lesa v PK 2017+ rozdělí letos Plzeňský kraj celkem 10 668 070 Kč. Rada schválila přidělení částky 2 607 360 tisíc korun (65 žadatelů), další finance ve výši 8 060 710 Kč (135 žadatelů) budou přiděleny po schválení zastupitelstva.