O titul Stavba roku Plzeňského kraje letos soutěží 37 staveb

18. června 2020 09:48, aktualizováno 09:51, Mgr. René Zeithaml

I přes mimořádnou situaci v uplynulých měsících, způsobenou opatřeními proti šíření epidemie koronaviru, se do letošního ročníku soutěže Stavba roku Plzeňského kraje přihlásilo 37 stavebních děl. To je o pět více než loni a zároveň nejvíce od soutěžního klání za rok 2011. Soutěží se ve všech sedmi kategoriích, nejčetněji zastoupené jsou rekonstrukce budov. Přihlášené stavby nyní navštěvuje a hodnotí odborná porota, která z nich vybírá nominace na titul Stavba roku Plzeňského kraje.

Přihlašování stavebních děl do soutěže Stavba roku Plzeňského kraje bylo letos kvůli omezením, která přinesla epidemiologická opatření, prodlouženo. Vyhlašovatelé a organizátoři soutěže tak chtěli poskytnout přihlašovatelům více času, aby jejich účast v soutěži nebyla ohrožena. „Díky odložení uzávěrky se podařilo, že se letos do soutěže přihlásilo 37 staveb, což je nejvyšší počet za posledních osm ročníků,“ řekl předseda odborné poroty Miloslav Michalec, vedoucí odboru regionálního rozvoje Plzeňského kraje. „Velice si vážíme toho, že ačkoli se přihlašovatelé ocitli v mimořádné a často náročné situaci, mají zájem soutěžit o titul Stavba roku Plzeňského kraje, a to včetně řady obcí Plzeňského kraje.“

Mám velikou radost, že je v roce 2020 o účast v soutěži opět větší zájem. Vloni se přihlásilo 32 staveb, letos jich je 37. To svědčí o tom, že je tato z našeho pohledu velmi důležitá akce stále populárnější,“ uvedl Stephan Kronmüller, zakladatel a jednatel firmy Eurosoftware, s.r.o., která je již druhým rokem partnerem Stavby roku Plzeňského kraje.

S přihlášenými stavbami se po uzávěrce seznámila sedmičlenná odborná porota, složená z architektů, stavebních inženýrů a techniků. Porotci všechny přihlášené stavby osobně navštíví a po důkladném posouzení rozhodnou o nominacích na titul Stavba roku Plzeňského kraje 2019. Nominované stavby se budou ucházet také o další ceny v soutěži, například o Cenu hejtmana Plzeňského kraje, Cenu primátora města Plzně, Cenu Krajské hospodářské komory Plzeňského kraje nebo Cenu Svazu podnikatelů ve stavebnictví.

Nominace budou zveřejněny 1. července 2020 a tu nejlepší stavbu mezi nimi bude moci vybírat i veřejnost. Internetové hlasování na www.stavbarokupk.cz rozhodne o vítězi Ceny veřejnosti. Oceněné stavby budou vyhlášeny a ceny předány na slavnostním galavečeru 8. září 2020 v Měšťanské besedě v Plzni.

Přehled přihlášených staveb

A/ Novostavby budov
    Novostavba KONPLAN s.r.o., Plzeň
    Vědeckotechnický park Plzeň, a.s. - výstavba poloprovozního objektu H2
    Hamburk Business Center a Rezidence Hamburk, Plzeň
    Přístavba pavilonu Mateřské školy Čechova v Rokycanech
    Knihovna města Spálené Poříčí
    Lokalita Bolevec, Plzeň

B/ Rekonstrukce budov
    Expozice refektář, Klatovy
    Dům s pečovatelskými byty pro seniory, Spálené Poříčí
    Špitální kaple svatého Jana Nepomuckého, Stod
    Bytový dům Kreuzmannova, Plzeň
    Rekonstrukce spojovacího průchodu mezi budovami gymnázia, Domažlice
    Komunitní centrum Stará radnice, Staňkov
    Rekonstrukce plaveckého bazénu v Domažlicích
    Přírodní zahrada a budova mateřské školy, Klenčí pod Čerchovem

C/ Stavby pro bydlení
    Bytový dům Sylván, Plzeň
    Bytový dům Papírnická, Plzeň
    Panorama Bolevák, Plzeň
    Bytový dům v Radyňské ulici, Plzeň
    Bytové domy Atrium park Hůrka, Klatovy
    Zlatá Belánka, Plzeň

D/ Dopravní a inženýrské stavby
    Rekonstrukce mostu v km 1,429 trati Pňovany - Bezdružice
    Uzel Plzeň, 3. stavba – přesmyk domažlické trati
    I/26 Střelice – úprava křižovatky, hranice okresu
    Autobusové nádraží Sýkorova ulice, Blovice

E/ Průmyslové stavby
    Business Park Vejprnice, Hala A a B
    Výrobní areál Dvorec
    Obnova vrátnice v úpravně vody, Plzeň

F/ Sportovní a volnočasové stavby
    Skate hřiště ve Škoda sport parku, Plzeň-Slovany
    Autobusová čekárna, Němčovice
    Náplavka Radbuza, Anglické nábřeží v Plzni
    Sportovní areál, Plzeň-Skvrňany
    Lávka a cyklostezka, Plzeň-Litice
    Přestavba výměníku a kotelny na nový dětský bazén, Plzeň

G/ Veřejná prostranství
    Pěší zóna Palackého v Rokycanech
    Regenerace centrální části obce Svojšín
    Křimická pláž
    Rekonstrukce Malostranského náměstí, Starý Plzenec

Všechny přihlášené stavby jsou představeny také na webu soutěže.