Plošná dekontaminace pokračuje jen na Domažlicku

04. května 2020 17:19, aktualizováno 11. května 2020 09:26, Bc. Eva Mertlová

Režimová opatření na Domažlicku a Klatovsku v souvislosti s vyšším výskytem nemoci COVID-19 budou zmírněna. V plošné dekontaminaci vybraných míst se do čtvrtka 7. května 2020 pokračuje na Domažlicku, na Klatovsku dle potřeby.

5. května 2020 se uskutečnilo jednání hejtmana Josefa Bernarda a zástupců KHS s vybranými starosty obcí na Tachovsku, na kterém bylo rozhodnuto o ukončení plošné dekontaminace Tachovska. Podle sdělení KHS se zde situace zlepšila a není nutné v plošné dekontaminaci pokračovat. Další případná hygienická opatření jsou na uvážení starostů jednotlivých obcí.

Na Klatovsku i Domažlicku se epidemiologická situace zlepšuje, proto na pondělním jednání starostů obcí v uvedených okresech bylo odsouhlaseno zmírnění režimových opatření, zejména týkající se plošné dekontaminace.

"Na Domažlicku bude plošná pravidelná dekontaminace zachována v dosavadním rozsahu do čtvrtka, pak bude na uvážení starostů, jaká místa bude nutné ještě dekontaminovat. Na Klatovsku je situace lepší, proto jsme se dohodli, že od dnešního dne si starostové zvolí, kde je stále nutné v dekontaminaci pokračovat. Oni znají situaci ve svých městech nejlépe," uvedl hejtman Josef Bernard. Nadále je potřeba ale dodržovat zvýšená hygienická opatření v obchodech a nákupních centrech, používat rukavice a desinfekci.

Chlorovou i lihovou desinfekci stále dodává HZS Plzeňského kraje na distribuční místa na vybraných požárních stanicích. Po skončení plošné dekontaminace budou dodávky probíhat na základě domluvy se starosty.

Odběry

Odběry vzorků indikovaných od KHS i nadále provádí armádní týmy v sanitních vozech a určená odběrová místa. I po zavedení odběrů pro samoplátce je kapacita laboratoří na vyhodnocování dostatečná. S ohledem na velký zájem samoplátců o odběry jsou posíleny telefonní linky na objednání. Podrobnosti najdete na webu Nemocnic Plzeňského kraje ZDE.

Ochranné prostředky

Do poloviny května by měla dorazit dodávka 15 000 ks respirátorů, které si objednal na vlastní náklady Plzeňský kraj. V současné době mají zdravotníci a ZZS PK možnost testovat ochranné nanomasky od plzeňské firmy WPA, u které kraj objednal dodávku 2 000 ks těchto masek.
O nákupu ochranných prostředků čtěte více ZDE.