Plzeňský kraj podpořil vznik Katalogu ruských válečných hrobů

28. července 2020 14:04, aktualizováno 14:30, Bc. Eva Mertlová

Jako připomínku obětí a poděkování padlým vojákům realizoval konzulát zastupující Ruskou federaci v ČR spolu s Plzeňským krajem a dalšími partnery Katalog ruských válečných hrobů na území Plzeňského kraje, a to v tištěné i elektronické podobě. Slavnostní představení katalogu se uskutečnilo v Ruském centru v prostorách ZČU v Plzni. za Plzeňský kraj se oficiálního představení knihy zúčastnila náměstkyně vykonávající funkci hejtmana Plzeňského kraje Marcela Krejsová a náměstek hejtmana Ivo Grüner.

Plzeňský kraj podpořil vydání katalogu finančně z dotačního programu Podpora péče o pomníky, válečné hroby a pietní místa na území Plzeňského kraje, který vypisuje cíleně jako jediný z krajů ČR. Na jeho území se nachází celkem 83 válečných hrobů s celkem 265 vojáky z období II. světové války.

"Považuji péči o válečné hroby za projev úcty a také poděkování těm, kteří padli v době válečných konfliktů. Inspirovala nás návštěva pietního místa padlých vojáků v Itálii a rozhodli jsme se touto formou i u nás připomenout ty, kteří na území Plzeňského kraje bojovali a položili životy," uvedla náměstkyně vykonávající funkci hejtmana Plzeňského kraje Marcela Krejsová.

Zásadní podíl na vzniku katalogu má Milan Jenčík, letitý milovník historie z dob I. a II. světové války, spoluautor mnoha knih historicky zaměřených na území Plzeňského kraje a autor knih o historii Sudet. Milan Jenčík obdržel  u příležitosti představení knihy medaili ministra obrany Ruské federace.