Vlakem s nostalgií za hranice vyjely stovky lidí

obrazek
11. listopadu 2019 13:48, aktualizováno 24. dubna 2020 09:37, Mgr. René Zeithaml
Jako připomínku 30 let od pádu železné opony uspořádal Plzeňský kraj akci s názvem Vlakem s nostalgií za hranice. Lidé se tak ve vlaku, který směřoval do Bavorské Železné Rudy, mohli znovu připomenout, jak probíhala celní kontrola nebo prohlídky při překročení hranice. Na hraničním přechodu se pak Češi a Němci mohli zapojit do živého řetězu, který měl symbolicky propojit obě strany hranice.
Cesta vlakem připomněla 80. léta, kdy vycestovat za hranice nebylo vůbec jednoduché. Cestující ve vlaku museli kromě jízdních dokladů předložit také pas a výjezdní doložku. Kontrolu prováděli dobově oblečení celníci, kterým nic neuniklo, dokonce s sebou měli cvičeného psa a doprovázel je agent státní bezpečnosti. Na vlastní kůži si tak cestující mohli vyzkoušet, jaké to bylo, když bylo někomu povoleno vycestovat na západ.
Cesty se zúčastnili také radní Plzeňského kraje – hejtman Josef Bernard, náměstkyně Marcela Krejsová a Ivana Bartošová a náměstek Pavel Čížek. Ani těm se kontrola nevyhnula a museli se prokazovat všemi potřebnými dokumenty.
Cílem historického vlaku byla Bavorská Železná Ruda, kde už čekali cestující, kteří dorazili z druhé strany hranice, aby všichni mohli oslavit 30 let svobodného překročení hranic. Program zahájil hudebním vystoupením Železnorudský sbor, po kterém se svými proslovy vystoupil hejtman Josef Bernard, ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová a za německou stranu člen Evropského parlamentu Manfred Weber a vládní prezident Dolního Bavorska Rainer Haselbeck. Poté následoval živý řetěz, který měl symbolizovat propojení lidí na české a německé straně.

Galerie