Zástupci Paktu zaměstnanosti zamířili k výrobci vybavení letadel

obrazek
30. dubna 2024 14:26, aktualizováno 14:30, Ing. Helena Frintová

Zástupci Paktu zaměstnanosti Plzeňského kraje (dále „PAKT“) v čele s hejtmanem Rudolfem Špotákem navštívili v úterý 30. dubna 2024 společnost Safran Cabin CZ s.r.o. Tato firma patří k novým partnerům PAKTU a hodlá společně s ním a krajem rozvíjet spolupráci se školami, spolupracovat v oblasti rozvoje pracovních sil a svými zkušenostmi přispívat na tvorbě Strategie Rozvoje lidských zdrojů, kterou připravuje Regionální rozvojová agentura. Safran Group je globální skupina působící v leteckém, obranném a kosmickém průmyslu, která aktuálně zaměstnává 92 000 lidí po celém světě. Je to nejstarší výrobce v leteckém průmyslu.

Počátek vzniku tohoto významného zaměstnavatele v Plzni spadá do roku 1938, kdy firma vznikla z původní rodinné instalatérské firmy Driessen. Do oblasti vybavení letadel vstoupila v roce 1946 a následně se rozrůstala. V Plzni byla první výrobní hala pro interiérové prvky do letadel postavena v roce 2001. V roce 2008 se, jak přítomné upozornil generální manažer firmy Michel Philipp, Driessen stal součástí francouzské společnosti Zodiac Aerospace, zajišťující výrobu a servis pro interiéry letadel a letecké technologie. V únoru 2018 se pak Zodiac Aerospace a Safran propojili v třetí největší leteckou společnost na světě. Plzeň se tímto stala součástí celosvětového rozvoje inovací v leteckém průmyslu a partnerem v rámci velké společnosti. V březnu 2019 došlo k oficiální změně názvu na Safran Cabin CZ s.r.o.


Plzeňský závod, jak měli možnost si členové PAKTU a zástupci vedení kraje prohlédnout, vyrábí interiéry letadel - kuchyňské moduly a šatní skříně pro Airbus A320 i odpočinkové místnosti pro posádku většího letadla Airbus A330. Pro společnost mají klíčový význam investice do inovací a technologického pokroku, důraz je kladen na trénink, know how a špičkové standardy.

Dnes plzeňský závod zaměstnává více 1400 zaměstnanců, průběžně zvyšuje jejich počet a v roce 2026 by v Safranu mělo pracovat cca 1700 zaměstnanců. Firma, jak upřesnila HR manažerka Dana Schwobová, potřebuje především elektrikáře, zámečníky, truhláře, svářeče, CNC programátory a operátory a lidi se strojírenským vzděláním. Postrádají také CAD návrháře a projektové manažery. „Byli jsme první firmou, která využila možnost získat filipínské zaměstnance. Filipínců máme 3,8 % zaměstnanců,“ uvedla s tím, že nejvíce zahraničních zaměstnanců je z Ukrajiny. „Příliv Ukrajinců nám samozřejmě pomohl, protože pracovních sil na trhu práce je nedostatek,“ konstatovala s tím, že Ukrajinců firma zaměstnává 79. Volných pracovních pozic se pohybuje kolem 80.

Úzce proto spolupracují s plzeňskými odbornými školami SPŠ strojní, SOU elektrotechnické a SPŠE. Úzkou vazbu mají na Západočeskou univerzitu, ČVUT Praha a VUT Brno. Do vzdělávání nových zaměstnanců investuje Safran nemalé prostředky. Má v provozu tréninkové centrum, kde noví zaměstnanci získávají potřebné informace a trénují dovednosti před vstupem do další části tréninku na reálných výrobcích ve výrobní hale.


Ředitelka Krajské pobočky Úřadu Práce v Plzni Pavla Janovská v této souvislosti upozornila vedení firmy na nový projekt Digi pro firmy z Národního plánu obnovy MPSV. „Tento projekt poskytuje vzdělávání zaměstnanců v oblasti IT anebo v oboru, který rozvíjí průmysl 4.0. Jsou tam nastavené jednotkové ceny pro placení vzdělávání a také náhradu mzdy. Je to všechno jednoduché, podání je pouze elektronicky, nic nemusí být papírově. Firma nemusí dělat žádná výběrová řízení, protože vše je řešeno jednotkovými cenami,“ uvedla s upřesněním, že v programu jsou pro žadatele/firmy k dispozici 2,5 miliardy korun.

Vedení společnost také seznámilo vedení kraje s potřebami, které se snaží řešit a upozorňují na ně při jednáních vedení města Plzeň, a to na vybudování možností bydlení pro pracovní sílu, sdílení parkování v okolí výrobních hal a budov, anebo na autobusové spojení z a do Rokycan.

Všechna tato témata zástupce Paktu zaměstnanosti PK zaujala a jak naznačil ředitel RRA PK Filip Uhlík, budou zapracována do připravované Strategie Rozvoje lidských zdrojů. Závěrem prozradil, co ho nejvíce během dnešní návštěvy Safranu zaujalo: „Je to firma, která zaměstnává velký počet zahraničních pracovníků mnoha národností, a mají velký zájem o témata, která se týkají služeb, které pro ty cizince, pro jejich integraci a budoucnost, je potřeba zajistit. Tak to je jedna z věcí. Další, co se týká určitě zaměstnanosti, je otevřenost a zájem této firmy o spolupráci se středními a vysokými školami. Mají zájem věnovat se novým způsobům pro praktickou spolupráci mezi firmou a školami, a to jsou přesně ta témata, která v rámci strategie budeme řešit. Zájem vedení firmy zapojit se do strategie určitě vítám a je to skvělý doklad toho, že ji neděláme zbytečně.“

 


Galerie