Kameny zmizelých připomínají oběti nacistických zločinů

obrazek
26. ledna 2024 13:40, Bc. Patrik Pátek

Napříč celým územím České republiky jsou rozmisťovány stolpersteiny, tzv. Kameny zmizelých. Jde o zlaté dlažební kostky se jmény a údaji deportovaných osob uložených poblíž míst, kde žily. U příležitosti 82. výročí nástupu do transportu byly tři nové kameny zmizelých věnovány rodině Stadlerových v Rokycanech.


Město Rokycany vložilo kameny zmizelých v pátek 26. ledna 2024 před dům na Masarykově náměstí 96, odkud členové této rodiny nastoupili 26. ledna 1942 do transportu. Betonové kostky s mosaznou cedulkou jsou věnovány Pavlu, Juliu a Bohumile Stadlerových. Jde o druhé vložení kamenů do dlažby v Rokycanech. Poprvé se kameny zmizelých uložily 14. listopadu 2023 u příležitosti prvního výročí úmrtí Zdenky Fantlové, a to jejím členům rodiny před dům v Jiráskově ulici č. p. 1. Uložení kamenů zmizelých se zúčastnili i žáci a studenti rokycanských základních škol a Gymnázia a SOŠ Rokycany. „Historie se nemá zapomínat. Zejména v době, kdy ve světě není úplný klid, je důležité takové věci si připomenout, protože jak už nám minulost ukázala, tragédie a nepříjemné osudy se přímo dotkly nás, našich občanů či sousedů. Oceňuji také fakt, že slavnostního aktu uložení nových kamenů zmizelých se účastnili také žáci škol a spontánně i spousta lidí, kteří třeba jen chtěli projít kolem, protože i toto zastavení a vnímání přináší zamyšlení a já chci moc věřit, že se takové situace už nikdy nebudou opakovat,“ pronesl radní pro oblast školství a sportu Vladimír Kroc, který se zástupci Rokycan nebo i členy rodiny Stadlerových položil u nově uložených kamenů květinu a společně připomněli osudy těch, kteří nastoupili do transportu. V sobotu pak bude nasvícena budova rokycanské radnice v modré barvě.


U kamenů zmizelých se zejména tradičně po celé zemi rozsvěcí svíce. Některé z nich zapálil i hejtman Plzeňského kraje Rudolf Špoták a učinil tak právě symbolicky před 27. lednem, tedy Mezinárodním dnem památky obětí holocaustu. Tento den si připomínáme životy milionů lidí po celém světě, kteří se stali oběťmi nacistických zločinů během 2. světové války. Většina obětí byla především židovského původů.

 


Galerie