Partnerské fórum se věnovalo společným česko-bavorským výzvám a jejich řešení

obrazek
26. dubna 2024 12:02, Ing. Helena Frintová

Více než sto dvacet hostů, aktérů přeshraniční spolupráce na různých úrovních v čele s hejtmanem Plzeňského kraje Rudolfem Špotákem a za účasti generální konzulky v Mnichově Ivany Červenkové, vládního prezidenta Horní Falce Waltera Jonase a předsedy Krajského zemského sněmu Horní Falce Franze Löfflera hodnotilo ve čtvrtek 25. dubna 2024 v Plzni dosavadní česko-bavorskou spolupráci a debatovalo o nových společných výzvách. Stalo se tak během partnerského fóra, pořádaného v rámci projektu Plzeňský kraj a Horní Falc – společné výzvy, společná řešení.

„Společné výzvy a společná řešení problémů jsou tím, co nás dovede v přeshraniční spolupráci posunout dopředu,“ řekl účastníkům fóra hejtman Rudolf Špoták a vyzval přítomné k další užší spolupráci.

„Společné česko–bavorské vztahy jsou nyní na nejvyšší úrovni. Mám velkou radost z jejich intenzity. Příkladná je především spolupráce mezi Plzeňským krajem a Horní Falcí,“ prohlásila generální konzulka ČR v Mnichově Ivana Červenková a stejně jako hejtman R. Špoták vyzvala k jejímu prohlubování.

Obdobně reagoval i předseda Krajského zemského sněmu Forní Falce Franz Löffler: „Spolupráce mezi Plzeňským krajem a Horní Falcí je se svými třiadvaceti lety starší než vstup ČR do EU a dnes patří mezi jedny z nejlepších kooperací v rámci celé EU.“

V rámci programu účastníci fóra vyslechli zajímavé přednášky na téma „Zelený pás“. Tato oblast je významná svou biodiverzitou, historií i kulturou a má obrovský potenciál pro rozvoj k přírodě šetrného cestovního ruchu. Čeští i bavorští přednášející představili tuto oblast v prezentacích např. o železné oponě, vyprávěli o ochraně přírody v Českém lese a přiblížili zajímavé turistické poklady Zeleného pásu. Hosty fóra seznámili také s možnostmi financování projektů z programu INTERREG Bavorsko – Česko 2021 – 2027, ze kterého je financován také výše zmíněný projekt mezi Plzeňským krajem a Horní Falcí. Tento nový projekt je pokračováním dlouhodobé spolupráce obou partnerských regionů.

„Přeshraniční spolupráce je v česko-bavorském prostoru podporována Evropskou unií již od roku 1994. Díky této podpoře se dlouhodobě daří odbourávat bariéry v území i v česko-bavorských vztazích, rozvíjet partnerství mezi sousedy na obou stranách hranice a posilovat rozvoj společného území nejen v kulturně-společenské rovině,“ řekl v této souvislosti Jan Přibáň, vedoucí odboru fondů a programů EU.

Jak dále upozornil, program INTERREG přináší do pohraniční dalších témět 100 mil. euro na realizaci konkrétních projektů v různých oblastech. „Mezi hlavní priority programu patří především podpora projektů z oblasti cestovního ruchu či životního prostředí, což je další skvělá příležitost jak prostřednictvím zajímavých projektů podpořit rozvoj nejen v oblasti Zeleného pásu,“ zdůraznil J. Příbáň.



Galerie