Setkání k tématu neformálně pečujících

23. dubna 2024 06:24, Ing. Lucie Oudová DiS.

S nárůstem počtu lidí pečujících o své blízké v domácím prostředí vzrůstá i poptávka směrem k podpoře pro samotné pečující.

Sociální pracovníci obcí jsou často prvními, na koho se rodiny obrací s prosbou o pomoc. A proto by měli mít komplexní přehled o organizacích zaměřujících se právě na neformálně pečující. Návrh na vzájemné setkání sociálních pracovníků obcí zapojených do projektu Podpora sociální práce a sociálního začleňování na území Plzeňského kraje a organizací podporujících neformálně pečující byl tak výbornou příležitostí k nabytí nových poznatků v této oblasti.

Úvodní slovo k diskutovanému tématu pronesl vedoucí oddělení ochrany práv dětí a rodinné politiky PhDr. Roman Mašek. Poté byl dán prostor prezentujícím organizacím a jejich službám. Svou činnost představilo celkem 12 organizací.

• Educante z.s.
• MAS Pošumaví, z.s.
• Společnost pro podporu lidí s mentálním postižením v České republice, z.s. – poradna Domažlice
• BERKANA SAS
• Diakonie ČCE – středisko západní Čechy, projekt Pečuj doma
• SPOLU DOMA, z.ú.
• MAS Aktivios, z.s.
• Hospic svatého Lazara z.s., MAS Světovina o.p.s. – projekt Domácí hospicová péče
• MAS Český Západ, z.s.
• Komunikujeme o.p.s.
• KUSTOD s.r.o., MAS Český les, z. s., Diecézní charita Plzeň – projekt S námi nejste sami
• Společnost pro podporu lidí s mentálním postižením v České republice, z.s. – pobočný spolek Plzeňský kraj, Plzeň a Plzeň město a Klatovy

Cílem tohoto setkání bylo předání informací o dlouho běžících či nových projektech a službách v oblasti neformální péče na území Plzeňského kraje, výměna kontaktů a propojení všech zúčastněných.

Téma neformální péče přivedlo do sálu zastupitelstva KÚPK téměř 80 účastníků. Celé setkání proběhlo ve velice příjemném duchu.