Cenu hejtmana Plzeňského kraje převzal na Bienále kresby Jaroslaw Grulkowski

14. října 2014 10:25, aktualizováno 09:25, Mgr. René Zeithaml

Nejlepší autoři jednobarevných kreseb byli ve středu 8. října 2014 oceněni při příležitosti vyhlášení vítězů 9. mezinárodního Bienále kresby Plzeň 2014. Grand Prix soutěžní přehlídky získala německá autorka Claudia Weber, hejtman Václav Šlajs předa cenu hejtmana Plzeňského kraje polskému kreslíři Jaroslawu Grulkowskému.

Předání cen Bienále kresby Plzeň 2014 se uskutečnilo v obřadní síni radnice města Plzně.

Letošní ročník Bienále kresby Plzeň zaznamenal rekordní účast, kdy 461 autorů ze 44 zemí zaslalo 1.669 kreseb. Pro expozici bylo vybráno 153 kreseb od 129 autorů z 32 zemí. Kromě výtvarníků z České republiky se zúčastnili zástupci například z Argentiny, Austrálie, Číny, Izraele, Kypru, Portorika, Spojených arabských emirátů a dalších.

Cenu hejtmana Plzeňského kraje převzal Jaroslaw Grulkowski (vpravo).

Hejtman Václav Šlajs ve své úvodní řeči zmínil velký význam města Plzeň pro rozvoj v kraji a také důležitý kulturní svátek, který bude Plzeň prožívat celý příští rok, kdy bude nositelem titulu Evropské hlavní město kultury 2015. Cenu hejtmana Plzeňského kraje pak Václav Šlajs předal polskému autorovi Jaroslawu Grulkowskému.

Cenu hejtmana Plzeňského kraje vytvořil ak. mal. Ludvík Kovář.

Na základě rozhodnutí mezinárodní poroty bienále 2014 bylo oceněno deset autorů a dalších 23 výtvarníků obdrželo short list – ocenění nejvyšší kvality.

Na 9. mezinárodním Bienále kresby Plzeň 2014 byly uděleny tyto ceny:

• Grand Prix – Claudia Weber, Německo
  • Cena hejtmana Plzeňského kraje – Jaroslaw Grulkowski, Polsko
  • Cena primátora města Plzně – Sih Ci Fan, Tajwan
  • Cena The International Association of Art – Europe – Jan Tichý, Česká republika
  • Cena Českých center – Luboš Vetengl, Česká republika
  • Cena Bundesverband Bildender Künstlerinnen und Künstler – Kate Seržáne, Litva
  • Cena Unie výtvarných umělců České republiky – Blažej Baláž, Slovensko
  • Cena Maďarské asociace výtvarníků – Nicolas Poignon, Německo
  • Cena Slovenské výtvarné unie – Violetta Kulikowska, Polsko
  • Cena studentů Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara ZČU v Plzni – Katarzyna Wiesiolek, Polsko

Expozice kreseb, vybraných pro Bienále kresby Plzeň, jsou k vidění v těchto výstavních síních: Galerie města Plzně a Galerie Jiřího Trnky, Plzeň.