Finále Plzeň vyhlásilo Zlaté ledňáčky

27. dubna 2017 09:50, aktualizováno 08:50, Mgr. René Zeithaml

Na festivalu Finále Plzeň byly 26. dubna 2017 vyhlášeny výsledky jubilejního 30. ročníku Zlatý ledňáček.

O výsledcích rozhodlo hlasování odborníků, kteří zasedli ve třech mezinárodních porotách. O Zlatého ledňáčka soupeřilo v kategorii celovečerních hraných nebo animovaných filmů celkem 12 snímků. V kategorii dokumentárních filmů soutěžilo 12 nominovaných dokumentů a v kategorii televizní tvorby se do soutěže dostalo celkem 11 děl v kategorii cyklická a 5 v kategorii necyklická televizní tvorba.

Novinkou 30. ročníku festivalu bylo udělení finanční odměny v hodnotě 50.000 Kč pro producenty dvou vítězných filmů v kategoriích Nejlepší celovečerní hraný nebo animovaný film a Nejlepší dokumentární film. Za vítězný celovečerní film Já, Olga Hepnarová získala odměnu z rukou hejtmana Plzeňského kraje Josefa Bernarda sestava producentů ve složení: Vojtěch Frič, Tomáš Weinreb, Petr Kazda, Marcin Kurek, Sylwester Banaszkiewicz a Marian Urban. Finanční ocenění v dokumentární kategorii obdržel producent Ivan Ostrochovský. Ceny byly uděleny ve spolupráci s Asociací producentů v audiovizi.

Nestatutární ceny udělily soutěžním filmům také poroty složené ze studentů Západočeské univerzity v Plzni. V kategorii Nejlepší celovečerní hraný nebo animovaný film si studentské ocenění odnáší Nikdy nejsme sami režiséra Petra Václava. V kategorii Nejlepší dokumentární film cenu získal Normální autistický film dokumentaristy Miroslava Janka. Z televizních projektů v kategorii Nejlepší televizní a internetový projekt - cyklická tvorba u studentů zvítězil 3. díl seriálu Semestr v režii Adama Sedláka. Cenu za Nejlepší televizní a internetový projekt - necyklická tvorba studenti udělili snímku Martina Dolenského Uspávačka.

Potřetí byla vyhlášena nestatutární cena Film Friendly Region, regionu s nejaktivnějším přístupem k filmovým produkcím. Nositelem titulu za rok 2016 se stala filmová kancelář Liberec Film Office. Cenu společně udělili filmová kancelář Czech Film Commission, Asociace producentů v audiovizi a agenturou CzechTourism.

Letošní ročník měl návštěvnost více než 13, 5 tisíce návštěvníků. Doprovodné akce se konaly v Měšťanské besedě, DEPO2015, Techmanii, Papírně či v prostoru Plzeň Zastávka.

Fotogalerie:

VÝSLEDKY OCENĚNÍ ZLATÝ LEDŇÁČEK 2016:

Statutární ceny – Mezinárodní porota
Celovečerní porota: Labina Mitevska, Andrzej Chyra, Christopher Goodwin, Edvinas Pukšta, Eve Gaberau
Dokumentární porota: Ida Grøn, Ina Rossow, Tristan Priimägi
Televizní porota: Simone Baumann, Anna Katharina Brehm, Wiktor Piątkowski

Nejlepší celovečerní hraný nebo animovaný film:
Já, Olga Hepnarová (režie: Tomáš Weinreb, Petr Kazda)

Nejlepší dokumentární film
5 October (režie: Martin Kollar)

Nejlepší televizní a internetový projekt v kategorii "cyklická tvorba"
Kosmo - 2. díl Česká škola (režie: Jan Bártek)