Přístavba Dětského domova v Trnové otevřena

obrazek
20. srpna 2014 15:20, aktualizováno 14:20, Mgr. René Zeithaml

Za účasti hejtmana Plzeňského kraje Václava Šlajse a jeho náměstků byla v pondělí 16. června 2014 slavnostně otevřena přístavba Dětského domova v Trnové na severním Plzeňsku. Tam vznikla místnost pro klinickou dětskou psycholožku a "pokoj pro matku a dítě v nouzi".

Nové prostory včetně vybavení stály zhruba čtyři miliony korun. Z toho třetinu investic pokryl ze svého rozpočtu domov, zbytek uhradil zřizovatel Plzeňský kraj. Ten je provozovatelem tohoto nestátního zdravotnického zařízení od roku 2002.

Stavět se začalo v dubnu loňského roku a výsledkem je větší, moderně zařízená budova pro děti, zaměstnance i lidi z okolí.

„Dětský domov tak reaguje na rostoucí množství matek s malými dětmi, které se ocitají v těžké životní situaci a od 1. dubna letošního roku nabízí pomoc dítěti a matce, které se ocitly v krizové životní situaci a potřebují na přechodnou dobu ubytování a základní zaopatření," popisuje nově nabízenou službu Václav Šlajs. Ty mohou v domově zůstat na dobu nezbytně nutnou dle individuálních potřeb. „Já osobně jsem moc rád, že naše společnost se dokáže postarat i o ty potřebné."

Věk přijímaných dětí koresponduje s věkem dětí v dětském domově. Ten v Trnové pečuje o děti od jednoho do šesti let. Jedná se o sociálně osiřelé děti ze sociálně rizikového prostředí s kombinovanými vadami například zdravotními, tělesnými či mentálním hendikepem. Kapacita zařízení je 35 lůžek.

Při dětském domově je zřízeno i Zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc Delfínek. Zajišťuje ochranu a pomoc dětem, které se ocitly v bezprostředním ohrožení a vyžadují bezodkladnou pomoc.

Kromě nabídnutí nové služby pro dítě s matkou umožnila přístavba, aby zejména zdravotní služby byly více individuální a efektivnější. „Domov v Trnové je zařízení kraje, kam jezdím asi nejčastěji. Jsou tam často děti s nelehkým osudem a hendikepem, kterým je třeba právě v tom útlém věku pomoci, aby se jejich dětství co nejvíce přiblížilo dětství zdravých dětí s rodinným zázemím a aby jednou mohly vést běžný život," říká náměstek hejtmana Plzeňského kraje pro oblast zdravotnictví Václav Šimánek.

Doplňuje, že kromě pokoje pro matku a dítě vznikly v přístavbě ještě návštěvní místnost pro rodiče a děti a kontaktní místnost pro náhradní rodiče, pracoviště logopeda, dětského psychologa, nová rehabilitační místnost, sociální zařízení a kancelář. Všechny vzniklé prostory jsou bezbariérové.

Fotogalerie: