Setkání starostů obcí Plzeňského kraje s hejtmanem: Nelegální agenturní zaměstnanci jsou problém

06. října 2017 11:48, aktualizováno 10:48, Bc. Eva Mertlová

Hejtman Plzeňského kraje Josef Bernard se sešel se starosty obcí v kraji, aby debatovali aktuální situaci v oblasti bezpečnosti v souvislosti se zaměstnáváním cizinců pracovními agenturami. Hlavním tématem bylo zřizování a rozšiřování obecní policie v obcích, situace na ubytovnách ale i v soukromých prostorách, kde bývají nelegálně právě agenturní zaměstnanci ubytováváni. Starostové se shodli na nelehké roli obce, která do soukromých prostor zasáhnout nemůže a také nemá žádnou evidenci těchto osob. Mnohdy se pak obecní i státní policisté staví proti cizincům z Rumunska či Slovenska, kteří mají bohatou trestní minulost a způsobují vážné narušení veřejného pořádku, působí trestnou činnost. "Tyto soukromé pronájmy nejen zhoršují problematiku bezpečnosti v obcích, ale také z hlediska daňových úniků je to velký problém. Mnozí tito majitelé nemovitostí pronajímají prostory, mnohdy nevyhovující, cizincům a neplatí z toho daně. Ubytovaní agenturní zaměstnanci nejsou nikde evidováni a jsou s nimi problémy," konstatoval hejtman Josef Bernard s tím, že kraj plánuje alespoň pomoc s obecní policií obcím. "Už v příštím roce jsme připraveni vypsat dotaci na zřízení či rozšíření obecní policie pro ty obce, které tenhle záměr mají," doplnil.

Kromě obecní policie bylo zmiňováno také téma omezení průmyslových zón v územních plánech obcí, nedostatek policistů PČR, projekt welcome centra a další problematika obcí v kraji. Diskuze se také zúčastnil David Chovanec z Ministerstva vnitra ČR, vedoucí odboru cizinecké policie KŘP PK Květuše Kondrysová, ředitel Správy uprchlických zařízení Ministerstva vnitra ČR Pavel Bacík a za Regionální rozvojovou agenturu Marcel Gondorčín.