V Plzni na Borech začne fungovat dispečink zdravotnické záchranné služby Plzeňského kraje

obrazek
29. září 2014 16:12, aktualizováno 15:12, Mgr. René Zeithaml

V Plzni na Borech byl v sídle Zdravotnické záchranné služby Plzeňského kraje (ZZS PK) slavnostně otevřen 29. února 2014 nový dispečink. Nové moderní technologie pro příjem tísňového volání na linku ZZS PK budou uvedeny do provozu v říjnu 2014.

Kvalitnější služby pro obyvatele na úseku tísňového volání, zkrácení času mezi tísňovým voláním a zásahem na místě a vyšší úroveň efektivní spolupráce a koordinace složek integrovaného záchranného systému. To jsou ve stručnosti hlavní přínosy nového centrálního dispečerského pracoviště ZZS PK, které bude díky projektu financovaného z prostředků Evropské unie (Integrovaný operační program) vybaveno nejmodernější technologií pro operační řízení zdravotnických skupin na území Plzeňského kraje.

V současné době byla dokončena část vybavení dispečinku technologiemi a softwarem tak, aby zde mohlo operační středisko začít v říjnu fungovat, dovybavení dalšími technologiemi proběhne do konce letošního roku. Využívat jednotnou infrastrukturu společnou pro všechny složky IZS bude možné zhruba v červnu 2015, kdy je plánovaný konec projektu. Tuto infrastrukturu by měl krajský standardizovaný projekt ZZS PK využívat z projektu "Národní informační systém integrovaného záchranného systému" (NIS IZS). Technologické a softwarové vybavení, kterým bude dispečink v rámci projektu vybaven, má hodnotu 32.455.830 korun.

Do nového sídla ZZS PK v areálu bývalých kasáren v Plzni na Borech se stěhovali záchranáři na podzim roku 2013, kdy se již v budově počítalo s tím, že zde vznikne nové operační středisko. „Dosud fungoval příjem tísňového volání na linku 155 na dispečinku ve staré budově v ulici Edvarda Beneše v Plzni, Co očekáváme od operátorek a operátorů za obrazovkami monitorů v novém? Vždy vlídné vystupování, empatický, aktivní přístup k volajícímu a nabídku reálného a konstruktivního řešení události. Dispečink je srdce záchranky, klíčovou funkcí dispečera je stanovení naléhavosti jednotlivých událostí. Kvalifikovaná a bezpečná rozhodnutí představují a zajišťují největší přínos pro nemocného," říká ředitel ZZS PK Roman Sviták.

Dispečerské pracoviště a informační technologie jsou umístěny ve třetím podlaží budovy ZZS PK v Plzni na Borech. Dosud zde probíhal testovací provoz a kontrola zatím dodaného technologického vybavení. Finální zprovoznění informačního systému operačního řízení se předpokládá ke konci roku 2014. To však nebrání provozu v prostorách nového dispečinku, který bude zahájen v průběhu měsíce října.

„Těší mě, že po roce, kdy se do nové budovy zdravotnické záchranné služby přestěhovali zdravotníci a další personál, můžeme slavnostně otevřít i nové dispečerské středisko. Díky novým technologiím a softwaru bude zajištěna lepší spolupráce a koordinace složek integrovaného záchranného systému, což pro obyvatele Plzeňského kraje znamená zlepšení a zrychlení poskytované pomoci," uvedl hejtman Václav Šlajs.

Fotogalerie:

  


Zdravotnická záchranná služba Plzeňského kraje se realizací krajského standardizovaného projektu, díky kterému bude vybudováno nové krajské operační středisko, podílí na celostátním projektu "Jednotná úroveň informačních systémů operačního řízení a modernizace technologií pro příjem tísňového volání základních složek integrovaného systému" (IS IZS), který zahrnuje také výše zmíněný projekt NIS IZS. Projekt je financován z prostředků EU pro roky 2007 – 2013 v rámci dotačního titulu Integrovaného operačního programu (IOP). Záštitu nad realizací projektu má Ministerstvo pro místní rozvoj ČR a do projektu je zapojena celá řada subjektů: Generální ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR, HZS krajů, Policejní prezidium ČR, krajská ředitelství Policie ČR, Ministerstvo zdravotnictví ČR, kraje ČR a zdravotnické záchranné služby krajů. 
Dotace byla Plzeňskému kraji na základě schválené žádosti přidělena v říjnu 2011. Ukončení projektu je plánováno k 30. června 2015, ale většina technologií bude nasazena ještě do konce roku 2014.