Co je jednotné environmentální stanovisko

04. června 2024 10:46, Mgr. Renata Chvojková

Jednotné environmentální stanovisko (JES) zavádí zákon č. 148/2023 Sb., o jednotném environmentálním stanovisku, jako nástroj integrace procesů státní správy v oblasti ochrany životního prostředí. JES nahrazuje až 26 správních úkonů obsažných v 9 různých zákonech z oblasti životního prostředí, které mají podle stávající právní úpravy většinou podobu závazného stanoviska, v některých případech však i rozhodnutí či vyjádření.

JES je vydáváno ve formě závazného stanoviska podle správního řádu pro:
- záměry povolované podle stavebního zákona - záměry vyžadující posouzení vlivů na životní prostředí (EIA) i všechny ostatní záměry
- záměry, které podléhají posouzení vlivů na životní prostředí (EIA) a následně jsou povolovány podle jiného než stavebního zákona, např. zákona horního.

Krajský úřad je příslušným orgánem vydávajícím JES v případech, je-li dotčena alespoň některá z níže uvedených kompetencí:
- záměry v režimu EIA podle zákona o posuzování vlivů na životní prostředí;
- záměry, pro jejichž realizaci je vyžadována výjimka z tzv. druhové ochrany podle zákona o ochraně přírody a krajiny;
- je-li záměrem dotčen zemědělský půdní fond o rozloze pozemků větší než 1 ha nebo pozemky určené k plnění funkcí lesa o rozloze větší nebo rovné 1 ha;
- jsou-li záměrem dotčeny hraniční vody podle vodního zákona;
- je-li součástí záměru stacionární zdroj uvedený v příloze č. 2 k zákonu o ochraně ovzduší nebo pozemní komunikace kategorie dálnice nebo silnice I. třídy v zastavěném území obce nebo parkoviště s kapacitou nad 500 parkovacích stání;
- je-li součástí záměru nový objekt nebo nová stavba, které jsou umístěné v dosahu havarijních projevů podle zákona o prevenci závažných havárií),

V ostatních případech je příslušným k vydání JES obecní úřad obce s rozšířenou působností a u několika konkrétně typově stanovených záměrů (výslovně uvedených v příloze č. 1 k zákonu o posuzování vlivů na životní prostředí) Ministerstvo životního prostředí.
U záměrů, které podléhají posouzení vlivů na životní prostředí (EIA), je JES vydáván také, a to buď v rámci procesu EIA (v takovém případě bude jednotné environmentální stanovisko současně stanoviskem EIA) nebo až po vydání stanoviska EIA (volba je zde na žadateli). V každém případě však i zde bude JES nahrazovat správní úkony vydávané doposud dotčenými orgány samostatně.

JES bude podkladem pro rozhodnutí o povolení záměru podle stavebního zákona, resp. v případě záměrů v režimu EIA pro tzv. navazující řízení ve smyslu zákona o posuzování vlivů na životní prostředí, i pokud podléhají povolování podle jiného než stavebního zákona (např. horního zákona).
Správní úkony, které jsou vydávány orgány ochrany přírody ve zvláště chráněných územích, v evropsky významných lokalitách a v ptačích oblastech nejsou do JES integrovány. V těchto nejcennějších územích ochrany přírody (v nichž vykonávají státní správu i management speciální orgány ochrany přírody) bude pro účely povolení záměru nezbytné rozhodnutí příslušného orgánu ochrany přírody, tj. Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (v CHKO, NPR a NPP), správ národních parků (v NP) a krajských úřadů (v PR a PP). V tomto rozhodnutí budou na území národních parků nově zahrnuty i otázky ochrany zemědělské půdy a lesa.

Z pohledu stavebníka (žadatele) je přínosem koncentrace správních úkonů potřebných pro povolení záměru z hlediska životního prostředí do úkonu jednoho. Namísto několika správních úkonů vydávaných často více orgány působícími na úseku ochrany životního prostředí bude vydáván pouze jediný správní úkon. Záleží přitom pouze na stavebníkovi, zda si o vydání JES požádá ještě před vedením řízení o povolení záměru podle stavebního zákona, nebo zda podá žádost ke stavebnímu úřadu bez JES – v takovém případě si jej u orgánu ochrany životního prostředí (tj. ve smyslu stavebního zákona u jednoho z dotčených orgánů) vyžádá stavební úřad. Komunikace mezi stavebníkem, stavebním úřadem a příslušným správním orgánem pro vydání JES probíhá primárně elektronicky, prostřednictvím portálu stavebníka.