15. ledna 2024 13:03, Bc. Zdeněk Valenta

Cílem projektu "Mapování kulturních a kreativních odvětví pro tvorbu rozvojového koncepčního materiálu Plzeňského kraje" je vytvoření krajského analytického, koncepčního či strategického materiálu rozvoje a podpory kulturních a kreativních odvětví (dále jen "KKO") v Plzeňském kraji, a to na základě předchozího mapování, resp. sběru a vyhodnocení dat. Projekt je realizován v rámci Výzvy č. 0232/2022 k předkládání žádostí o poskytnutí podpory v rámci Národního plánu obnovy – iniciativy Rozvoj regionálního kulturního a kreativního sektoru na tvorbu strategických materiálů v oblasti rozvoje a podpory kulturních a kreativních odvětví, a to v období  05/2023 – 05/2025.

Projekt je realizován za finanční spoluúčasti Evropské unie prostřednictvím Národního plánu obnovy a Ministerstva kultury.

Předpokládané výstupy projektu:
- databáze relevantních kvantitativních dat o KKO ekonomicky aktivních v Plzeňském kraji
- analytické studie získaných kvantitativních a kvalitativních dat
- Interaktivní grafy zahrnující agregovaná kvantitativní data za sledované období
- znění Koncepce podpory a rozvoje kulturních a kreativních odvětví v Plzeňském kraji

Předpokládaný přínos realizace projektu pro další rozvoj KKO v kraji:
Díky prohloubení, doplnění a zpřesnění dat o ekonomickém významu KKO v Plzeňském kraji včetně jejich podílu na zaměstnanosti, o klíčových aktérech, aktuálních reálných potřebách odvětví, dodavatelsko-odběratelských vztazích, návaznosti na regionální vzdělávání v kreativních oborech a o problémech odvětví včetně míry jejich závažnosti bude možné odpovědně, informovaně a relevantně nastavit či změnit politiky Plzeňského kraje tak, aby umožnily prostřednictvím aktivizačních, podpůrných a motivačních intervencí navázat a rozvíjet dialog s aktéry KKO a společně pracovat na zlepšování prostředí pro ekonomickou činnost KKO, posilování jejich stability a konkurenceschopnosti a na rozvoji kreativity a inovačního potenciálu KKO na území regionu.

Projekt realizuje Plzeňský kraj ve spolupráci s Regionální rozvojovou agenturou Plzeňského kraje, o.p.s. a Západočeskou univerzitou v Plzni.