Účast na mezinárodním kempu "Outdoor Heroes" v německém Mitwitz

25. června 2024 08:29, Ing. Ivana Jandová

Naše škola dostala nabídku z odboru životního prostředí Plzeňského kraje pro 5 studentů/studentek ohledně účasti na mezinárodním kempu v německém Mitwitz. Zaujal nás program, koncept i organizátoři Ökologischen Bildungsstätte Oberfranken, The Jay N. Darling Legacy Center a Lucas Cranach Campus, a proto jsme se rozhodli příležitost studentům se zájmem o přírodu, biologii, kulturu a historii poskytnout. Programem nás provázeli Dr. André Maslo a Samuel Koltinsky.

Ubytovaní jsme byli po celou dobu v Mitwitz Jugendübernachtungshaus nedaleko Wasserschloß. Z našeho Gymnázia a SOŠ Rokycany se přihlásilo 5 studentek, z Německa 2, z USA 3 a z Gymnázia a obchodní akademie Mariánských Lázní 5 účastníků.

Společný program jsme zahájili v Lucas Cranach Campus v Kronachu, kde proběhla prezentace historických osobností; odborníků přírodních věd a jejich životních příběhů. Jedním z nich byl Alexander von Humboldt, který se zasazoval o ochranu životního
prostředí, věřil, že může věda zlepšit životy lidí a je považován za zakladatele ekologie. Norský filozof Arne Naess byl i ve vysokém věku vášnivým horolezcem a Rachel Carson se věnovala výzkumu škodlivosti pesticidů, především DDT.

Součástí programu bylo nečekané hudební vystoupení obou českých týmů GaSOŠ a GOAML s českou písní, kterou oba týmy odsouhlasili, pod taktovkou učitele hudební výchovy a zpěvu z Mariánských Lázní Mgr. Zbyňka Nováka. Improvizované společné vystoupení bylo skvělou ukázkou kreativity a schopnosti přizpůsobit se nečekaným výzvám. Aby došlo k provázanosti všech účastnických zemí, vznikly promíchané skupiny, které měly za cíl spolupracovat na konkrétních úkolech v mezinárodním složení, potřebě vzájemně komunikovat a dohodnout se na postupu.

V Kronachu jsme navštívili Fortress Rosenberg, kde nás odborným výkladem o historii, architektuře a fungování pevnosti provázel zástupce města. Večerní program zahrnoval přednášku o vizuálním vyjádření myšlenky ochrany životního prostředí do fotografického zpracování.

Další den jsme diskutovali se zástupcem vedení města Mitwitz o fungování města, jeho okolí, posilování demokracie, rozvoji mezinárodní spolupráce a přírodní filozofii zeleného pásu “Green Belt”, kam jsme šli následně na několikahodinový výšlap. Cestou jsme měli “lesní oběd” a příležitost ve skupinkách debatovat o propojení přírody, historie a kultury na jednom místě.

Během dalšího pobytu jsme se věnovali přírodovědcům a historickým osobnostem mezi které patří John Muir a Jay N. Darling. Navštívili jsme Basiliku Vierzehnheiligen v Bad Stafelstein, podnikli jsme několika přestupní výpravu vlakem do Weimaru, kde došlo k setkání se zástupci města přímo v budově radnice, odkud jsme si společně z balkonu udělali fotodokumentaci. Pokračovali jsme navštívit Goethe House, pospíchali do Goethe und Schiller archivu, kde nám paní Dr. Jutta Eckle ukázala originální texty, které slavný básník Johann Wolfgang von Goethe během svého života napsal. Nedostatek času nám nedovolil strávit ve městě víc času a navštívit daleko víc zajímavých míst, které město nabízí.

Velkým zážitkem bylo pro všechny účastníky umění stmelování a motivace díky hudbě a schopnosti zahrát cokoliv na kytaru, housle nebo klávesy pedagogem z GOAML. Získali jsme zkušenosti zaměřené na zvládání náročných nečekaných situací jako bylo nošení dřeva na farmě nebo týmové vaření ve skupinkách pro zbytek týmu cca 20ti lidí, po celou dobu pobytu, schopnost efektivně komunikovat v angličtině, odvahu vyjádřit svůj nesouhlasný názor, dělat zodpovědná rozhodnutí a umět zvládat překvapivá zjištění s nadhledem a pozitivitou. Děkujeme za získané kompetence a nezapomenutelné zážitky.

Mgr. Lenka Benešová
Gymnázium a SOŠ Rokycany