Výzkumná zpráva „Přístupnost veřejných budov a služeb lidem s postižením“

obrazek
02. května 2024 15:02, Mgr. René Zeithaml

Výzkum byl realizován v rámci projektu Posílení aktivit veřejného ochránce práv v ochraně lidských práv (směrem k ustavení Národní lidskoprávní instituce v ČR), číslo projektu: LPPDP3-001. Tento projekt je financován z prostředků Fondů EHP a Norska 2014–2021
a státního rozpočtu ČR.

Zadavatelem výzkumu a tvůrcem metodiky včetně dotazníků je Kancelář veřejného ochránce práv. Realizátorem sběru dat pro výzkum a autorem závěrečné zprávy (sekce označené jako Výsledky výzkumu) je agentura STEM/MARK, a. s.

Výzkumnou zprávu najdete ve formátu PDF v příloze.


Výzkum o přístupnosti veřejných budov a služeb lidem s postižením jsme se rozhodli provést na základě řady podnětů přicházejících od veřejnosti i od členek a členů poradního orgánu ombudsmana pro monitorování Úmluvy o právech osob se zdravotním postižením. Tyto podněty poukazovaly na to, že lidem s postižením brání velké množství existujících překážek v samostatném využívání veřejného prostoru, budov, informací a služeb určených veřejnosti. V některých případech jsou to překážky natolik závažné, že zcela znemožňují člověku s určitým typem postižení navštívit určitou budovu či využít nabízené služby nebo informace. Jednou ze základních podmínek zapojení lidí s postižením do společnosti je přitom přístupné prostředí, služby, zboží a informace.

Přestože česká právní úprava na několika místech definuje podmínky bezbariérovosti, lidé s postižením stále v každodenním životě narážejí na množství menších či větších překážek. Jedině jejich cílené odstraňování a hledání cest pro bezbariérové užívání umožní lidem s postižením plnohodnotně se zapojit do aktivit společnosti.

Cílem výzkumu bylo zjistit, s jakými konkrétními bariérami se setkávají lidé s postižením v samostatném využívání služeb a veřejných budov.

Zvolili jsme metodu kvazi-experimentu. Výzkum se soustředil na vybrané magistráty, nemocnice, úřady práce, pošty, správy sociálního zabezpečení a soudy v krajských městech. Tyto instituce testovali lidé se sluchovým, lidé s tělesným a lidé se zrakovým postižením.

Sběr dat probíhal od ledna do března 2023.

Bližší informace k průběhu výzkumu popisujeme v kapitole Jak probíhal výzkum.

Jako zásadní vnímáme, aby byly všechny veřejné instituce a jimi poskytované služby a informace přístupné všem lidem. Nelze se spoléhat na to, že člověk s postižením překoná nějakou překážku díky pomoci jiného člověka. Každý člověk má totiž právo obstarávat si vlastní záležitosti sám.
Na tomto místě bychom rádi poděkovali všem, kteří se zapojili do přípravy výzkumu, samotného výzkumného šetření a stejně tak se budou podílet na tvorbě doporučení, jež na výzkum naváží“.

JUDr. Vít Alexander Schorm
zástupce veřejného ochránce práv

Soubory ke stažení