46. jednání Rady Plzeňského kraje

28. července 2022 11:06, aktualizováno 11:09, Bc. Patrik Pátek

Navýšení finančních prostředků na oblast Krizového řízení, IZS a bezpečný kraj

Rada schválila převedení 50 milionů korun z prostředků uložených v Rezervním fondu za účelem navýšení peněz na krytí výdajů souvisejících s migrační vlnou z Ukrajiny. „Činíme tak proto, že kraj nedostává z ministerstva financí (MF) včasné platby za ubytování uprchlíků, tedy příspěvek na bydlení v nouzových přístřeších, který platíme soukromým ubytovatelům, u nichž váleční běženci pobývají. A také potřebujeme pravidelně hradit výdaje související s provozem KACPU,“ říká hejtman Rudolf Špoták. Celkem 10,75 milionu korun je přitom z uvedených 50 milionů určeno pro příspěvkové organizace Plzeňského kraje. Konkrétně pro Centrum sociálních služeb Stod a sedm středních škol, které poskytovaly dočasné ubytování ukrajinským rodinám. „Jakmile obdržíme od ministerstva financí dotaci na úhrady těchto plateb za ubytování uprchlíků i na provoz KACPU, předpokládáme, že budou tyto peníze vráceny zpět do Rezervního fondu, aby mohly být využity pro rozvojové projekty regionu, které jsou pro nás prioritou. Zdůrazňuji, že se nejedná o vlastní prostředky Plzeňského kraje, ale o refundaci státu,“ doplnil náměstek hejtmana pro oblast ekonomiky, investic a majetku Roman Zarzycký.

Plzeňský kraj požádal na již uhrazené výdaje v měsících květnu, červnu a červenci celkem 34,84 milionu korun. „Proplaceno máme aktuálně ze státního rozpočtu za žádosti podané v květnu a červnu 13,63 milionu korun. „Ještě zbývá proplatit peníze za žádosti podané v červenci a to 21,21 milionu korun, vyčíslil náměstek hejtmana R. Zarzycký. Výdaje na provoz KACPU v současné době činí 6,25 mil. Kč.
(předkládá Roman Zarzycký)