82. Rada Plzeňského kraje

20. listopadu 2023 11:38, Ing. Helena Frintová

Dotační tituly v oblasti sociální pro rok 2024

Rada kraje schválila vyhlášení dotačního titulu „Program podpory činnosti organizací sdružujících zdravotně postižené a chronicky nemocné v Plzeňském kraji v roce 2024“ a ustanovila komisi pro její rozdělení. „Podpora je zaměřena na tři oblasti, tj. podporu provozu a činnosti organizací, rekondiční/edukační pobyty se zdravotním programem a na podporu vzdělávacích, kulturních, společenských a jiných obdobných aktivit, které slouží potřebám zdravotně postižených a chronicky nemocných,“ informoval náměstek hejtmana pro oblast sociálních věcí, investic a majetku Martin Záhoř. V návrhu rozpočtu na rok 2024 je pro tento dotační titul vyčleněno 4,2 milionu korun. Žádosti o dotaci budou moci být podávány od 04. 01. 2024 do 25. 01. 2024 prostřednictvím elektronické aplikace eDotace na adrese https://dotace.plzensky-kraj.cz/verejnost.

Dále Rada kraje schválila vyhlášení dotačního titulu „Program podpory projektů prevence v oblasti závislostí v Plzeňském kraji 2024“, pravidla pro žadatele a příjemce tohoto dotačního programu a ustanovila komisi pro její rozdělení. Tímto programem chce kraj napomoci zabezpečení zdraví, ochrany a bezpečnosti jednotlivců, společnosti a majetku před zdravotními, sociálními, ekonomickými škodami a dopady, které jsou spojeny se závislostním chováním. „Rádi podpoříme realizátory projektů prevence v oblasti závislostí, kteří mají platnou certifikaci odborné způsobilosti adiktologických služeb uznávanou Radou vlády pro koordinaci politiky v oblasti závislostí,“ uvedl náměstek hejtmana pro oblast sociálních věcí, investic a majetku Martin Záhoř. V návrhu rozpočtu pro příští rok je pro tento dotační titul vyčleněno 3,3 milionu korun. Žádosti o dotaci budou moci být podávány od 04. 01. 2024 do 25. 01. 2024 prostřednictvím elektronické aplikace eDotace na adrese https://dotace.plzensky-kraj.cz/verejnost.

(předkládá Martin Záhoř)

Rozsah základní dopravní obslužnosti v roce 2024

Drážní doprava

Rada kraje schválila rozsah základní dopravní obslužnosti v drážní dopravě pro rok 2024, který je zabezpečován veřejnou drážní dopravou kategoriemi vlaků spěšný a osobní (na tratích 160,170 a 183 v několika případech kategorií rychlík) v rozsahu 6,2 mil. vlakových kilometrů ± 5 %. Tento rozsah v sobě zahrnuje také vlakokilometry zajišťované na územích Středočeského a Jihočeského kraje na základě společných uzavřených smluv a také vlakokilometry zajišťované na území našeho kraje jinými dopravci.

Oproti roku předchozímu dochází pro rok 2024 k mírnému nárůstu objednaného dopravního výkonu. „Stalo se tak díky nově uzavřeným smlouvám platným od prosince 2023 na celky Pošumaví, Plzeňsko a Český les, P1 JIH a P1 ZÁPAD. Do prosince pak ještě budou uzavřeny další dvě smlouvy s ČD na linky R16 a P1 JIH doplněk,“ vysvětlil náměstek hejtmana pro oblast dopravy Pavel Čížek.

V této souvislosti také zdůraznil, že na většině páteřních tratí ve směru do/z Plzně jsou již nasazeny moderní vlakové jednotky. „Podíl Plzeňského kraje na úhradě prokazatelné ztrátykompenzace z provozování regionální drážní dopravy předpokládáme ve výši 1,344 miliardy korun,“ vyčíslil s tím, že její úhrada bude řešena v rámci rozpočtu na rok 2024 a smluvně s dopravci. „Účelová dotace od státu na základě smlouvy o zajištění stabilního financování regionální železniční osobní dopravy by pro náš kraj měla činit 256 milionů korun,“ dodal náměstek P. Čížek. Rada doporučila zastupitelstvu výše uvedený rozsah základní dopravní obslužnosti v drážní dopravě pro 2024 schválit.

Autobusová doprava

Rada dále doporučila zastupitelstvu schválit rozsah základní dopravní obslužnosti veřejnou linkovou dopravou pro rok 2024 v rozsahu 18 931 tis. kilometrů (± 5 %). Stanovený rozsah v sobě zahrnuje kilometry zajišťované i na území Jihočeského, Středočeského a Karlovarského kraje.
Plzeňský kraj má uzavřenu smlouvu s vysoutěženým dopravcem ARRIVA STŘEDNÍ ČECHY s.r.o. Úhrada prokazatelné ztráty za zabezpečení veřejné linkové dopravy je zahrnuta v návrhu rozpočtu na příští rok. „Předpokládá se, že bude ve výši 687,9 mil. korun,“ uvedl náměstek pro oblast dopravy Pavel Čížek. Z příspěvků obcí by na zajištění dopravní obslužnosti v roce 2024 mělo jít 23,063 milionu korun a dalšími 10 miliony korun budou hrazeny nadstandardní požadavky obcí a firem, které tak sníží výdaje kraje.

(předkládá Pavel Čížek)

Podpora Techmanie pokračuje

Rada schválila a doporučila také ke schválení krajskému zastupitelstvu poskytnutí účelové dotace společnosti Techmania Science centrum Plzeň. Dotace ve výši 14 mil. Kč je určena na činnost Science Learning Centra (SLC) v roce 2023. Do této činnosti spadá mimo péči o rozvoj a činnost výzkumné infrastruktury Science Learning Centra také výkon samostatné výzkumné činnosti, provozování expozic a planetária SLC, doprovodné programy spočívající ve výukových a tréninkových akcích, workshopech, festivalech, táborech a řadě dalších akcí, které cílí na širokou veřejnost a jejímž smyslem je šíření výzkumných výsledků a popularizace vědy.

Plzeňský kraj podpořil Techmania Science centrum Plzeň finanční dotací již v předchozích letech. „V roce 2019 požádal tehdejší ředitel společnosti o podporu. Plzeňský kraj poskytl proto Techmania Science Centru 14 mil. Kč ročně. Šlo o dvouletou smlouvu, a to pro období 2020 a 2021. Spolupráce Plzeňského kraje a science centra pokračovala i v roce 2022, kdy společnost již s novým ředitelem obdržela opět 14 mil. Kč. Na tuto spolupráci bychom rádi navázali i podporou pro rok letošní,“ říká náměstek hejtmana pro oblast školství a sportu Vladimír Kroc.

(předkládá Vladimír Kroc)