Podpora sportovců reprezentujících Plzeňský kraj na světových a evropských soutěžích
V období od 5. 3. – 29. 5. 2024 byly přijímány žádosti do třetího kola dotačního titulu „Podpora sportovců reprezentujících Plzeňský kraj na ME/MS v roce 2024. Celkem přišlo přes aplikaci eDotace 50 žádostí s požadavky na 1,7 mil. Kč podpory. „Podpořili jsme s ohledem na prostředky určené na tento dotační titul, celkem 40 sportovců. Jde například o mladé lukostřelce, kteří se účastní mistrovství světa v Kanadě, jachtaře s účastí na MS v Dánsku. Podpořili jsme také silový trojboj, bezmotorové létání či běh veteránů,“ říká hejtman Rudolf Špoták a dodává: „Jsme si vědomi, že některé sporty s menší popularitou mezi lidmi jsou finančně náročné. Proto alespoň touto cestou podporujeme účast sportovců v Evropě a ve světě.“ Celkem je v letošním roce na podporu sportovců z tohoto titulu alokováno 1,4 mil. Kč.
(předkládá Rudolf Špoták)
Podpora prodejen v malých obcích PK 2024
Rada PK schválila poskytnutí dotací z dotačního titulu „Podpora prodejen v malých obcích PK 2024“ v celkové výši 3 313 000 tisíc korun. „Tento dotační titul napomáhající zachování malých prodejen v obcích vyhlašuje Plzeňský kraj už od roku 2018. Nově byla tato podpora na zachování dostupnosti služeb obyvatel na venkově ještě rozšířena ještě o podporu pošt Partner,“ upozornil náměstek hejtmana pro oblast regionálního rozvoje, IT a evropské záležitosti Petr Vanka a upřesnil, že oba dva dotační tituly byly vyhlášeny v rámci dotačního programu Zajištění obslužnosti venkova 2024. Alokováno v něm bylo z krajského rozpočtu celkem 10 milionů korun.
Oproti loňskému roku byl rozšířen okruh obcí, které mohou žádat o dotaci. Jsou to obce do 500 obyvatel a nově obce do 2000 obyvatel, které žádaly o dotaci pro svou část obce s počtem obyvatel do 500. A nově mohly požádat i o vyšší finanční částku než v předešlých letech: 250 tis. Kč, jde-li o prodejnu, kterou provozuje obec; 100 tis. Kč, pokud obec hradí náklady prodejny na energie z vlastního rozpočtu a 60 tis. Kč, resp. 30 tis. Kč na příspěvek provozovateli prodejny. „Zvýšila se i částka na podporu pojízdných prodejen. Ta nyní činí 25 tisíc korun,“ doplnil náměstek hejtmana Petr Vanka. Sběr žádostí o dotace proběhl v druhé polovině měsíce dubna. „Obce podaly 48 žádostí, zahrnující celkem 57 prodejen, z toho 46 kamenných a 11 pojízdných, s celkovým dotačním požadavkem na 3 313 000 Kč. Uspokojujeme ho v plné výši,“ uzavřel P. Vanka a upřesnil, že z uvedeného krajského dotačního titulu jsou podporovány zejména obecní prodejny, prodejny provozované živnostníky a pojízdné prodejny.
Podpora pošty Partner v malých obcích PK 2024
V rámci tohoto dotačního titulu bylo přijato a uspokojeno celkem 25 žádostí obcí do 2000 obyvatel v celkové výši 3 244 000 Kč. „Obce mohly žádat o dotaci v rozmezí 10 – 150 000 Kč. Celkem 24 žádostí bylo určeno na podporu pošty Partner, kterou provozuje obec. Pouze obec Svojšín požádala o dotaci pro jiného provozovatele,“ informoval náměstek hejtmana pro oblast regionálního rozvoje, IT a evropské záležitosti Petr Vanka a doplnil, že obce musely doložit Smlouvu o zajištění služeb pro Českou poštu, s.p.
(předkládá Petr Vanka)
Dotační program Podpora primární péče v Plzeňském kraji
Rada kraje schválila vyhlášení dotačního programu „Podpora primární péče v Plzeňském kraji 2024“ a pravidla pro žadatele a příjemce této dotace. „Cílem tohoto dotačního programu je zajištění dostupnosti poskytování zdravotních služeb hrazených z veřejného zdravotního pojištění pro obyvatele Plzeňského kraje v oboru všeobecné praktické lékařství, praktické lékařství pro děti a dorost, zubní lékařství na území našeho regionu, kde je zdravotní péče zajištěna nedostatečně či přestane být poskytována zcela,“ informoval náměstek hejtmana pro oblast zdravotnictví Pavel Hais. Plzeňský kraj, jak dále uvedl, chce pomocí tohoto dotačního programu podpořit vznik a budování nových ordinací a nových pracovišť, kdy personální obsazení v původním místě poskytování zdravotních služeb nebude poníženo. Při výběru oborů zdravotní péče a místa jejího poskytování přitom Plzeňský kraj spolupracuje s VZP ČR.
Celkem jsou v tomto dotačním programu alokovány 2 000 000 korun. „Jednomu příjemci může být poskytnuta dotace v maximální výši 500 000 korun,“ upřesnil náměstek Pavel Hais. Program bude zveřejněn prostřednictvím webových stránek kraje zde dne 1. 7. 2024, přičemž lhůta pro podávání žádostí je stanovena od 1. 8. 2024 do 31. 10. 2024.
(předkládá Pavel Hais)
Zajištění XI. zimní olympiády dětí a mládeže ČR 2025
Závaznou přihlášku typu „B“ v počtu 118 účastníků Her XI. zimní olympiády dětí a mládeže v ČR 2025, která se uskuteční v termínu od 26. do 31. ledna 2025, schválili krajští radní na svém dnešním jednání, a to včetně úhrady účastnického poplatku celé výpravy v předpokládané maximální výši 413 tis. Kč. Ten bude hrazen z rozpočtu PK již v letošním roce. Spolu s tím také rada schválila finanční spoluúčast na pořízení reprezentačního oblečení pro účastníky olympiády a členů organizačního výboru ve výši 500 Kč, s výjimkou sportovců, a následné ponechání oděvů ve vlastnictví účastníků po skončení her. Úhrada dopravy účastníků na olympiádu, společné reprezentační oblečení a další náklady související s organizací olympiády budou hrazeny z rozpočtu PK v roce 2025.
Dotační program na podporu technického vzdělávání mládeže
Dotační program „Motivace pro technické vzdělávání mládeže PK v roce 2024“, pro nějž byl z krajského rozpočtu alokován 1 milion korun, schválila krajská rada. „Impulsem pro vznik tohoto dotačního programu je enormní zájem zaměstnavatelů o absolventy technických oborů všech stupňů a tato poptávka se stále zvyšuje,“ připomněl náměstek hejtmana pro oblast školství a sportu Vladimír Kroc. Cílem programu je včas seznámit žáky základních škol s možnostmi a zaměřeními studia na střední škole včetně možností uplatnění po ukončení technického oboru střední školy. V minulém školním roce 2023/2024 byl o tento dotační program ze strany škol velký zájem. Realizováno bylo celkem 30 kroužků z 13 škol zřizovaných Plzeňským krajem.
Žádost o dotační příspěvek mohou podat všechny střední školy zřizované PK, které jsou vhodným způsobem vybaveny a schopny poskytnout žákům II. stupně základních škol přípravu pro studium technických oborů na středních školách v Plzeňském kraji. Musí garantovat trvání práce se žáky minimálně 2 hodiny týdně po dobu 2 měsíců, tzn. nejméně 8 setkání. To platí i pro technické semináře. Minimální počet žáků ve skupině jsou 4 žáci. Žádosti, které se podávají pouze elektronicky zde, musí být podány nejpozději v poslední den lhůty pro podávání žádostí, tj. 4. 9. 2024.
(předkládá Vladimír Kroc)
Poskytnutí dotací zemědělcům
Rada schválila rozdělení dotací z programu Podpora zemědělské činnosti v Plzeňském kraji 2024, který byl vyhlášen v prosinci loňského roku. Program je rozdělen do dvou titulů: Investice do nemovitostí pro prvovýrobu, v němž bylo rozděleno celkem 24 žadatelům 4,12 mil. Kč, a Investice do technologií pro zhodnocení prvovýroby, kde bylo rozděleno 1,82 mil. Kč na 12 žadatelů. „Celkem je na zemědělskou činnost z tohoto dotačního titulu vyčleněno 6 milionů korun, které budou v případě prvního dotačního titulu využity například na stavbu nového seníku, opravu hospodářského stavení, nový sklad zemědělské techniky či výměnu střešní krytiny zemědělské stavby. V případě druhého dotačního titulu jsou to nová dojírna a ustájení mléčného skotu, pořízení lisu na ovoce, nákup samoobslužné prodejní boudičky s krmivem pro zvířátka či nákup samonasávacího šrotovníku,“ vysvětluje náměstek hejtmana pro oblast životního prostředí a zemědělství Josef Bernard.
Podpora ZOO a BZ Plzeň
Podporu ve výši 1 mil. Kč schválila krajská rada ZOO a BZ Plzeň, a to na dva projekty. Na Environmentální centrum Lüftnerka a vydávání čtvrtletníku IRIS bude formou neinvestiční dotace poskytnuto 500 000 Kč. Dále jako investiční dotace 500 000 Kč bude podpořeno vybudování expozic Akva Tera – mořské akvárium a výškové terárium.
(předkládá Josef Bernard)
Podpora pořadů ČT z Plzeňského kraje
Rada schválila podporu spolupráce – finanční podpory – kraje s Českou televizí na výrobě dvou pořadů. Prvním je pořad s pracovním názvem „C. a k. technické památky českých zemí II, díl Jihozápadní Čechy“ s podporou 60 000 Kč. Jde o druhou řadu pořadu zaměřenou tentokrát více na historické pozadí samotné lokality a tamějších památek. „Záměrem tvůrců je soustředit se právě na památky, místa a objekty, které vznikly v období Rakouska-Uherska, tedy přibližně v letech 1867-1918. Cílem pořadu je připomenout rozkvět průmyslu na našem území. Památky prezentované v připravované druhé řadě budou nějakým způsobem stále existující, živé a přístupné návštěvníkům, nebo se k danému období vztahují,“ vysvětluje radní pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Libor Picka s tím, že vybrány byly v Plzeňském kraji lokality železáren v Hrádku u Rokycan, Kolomazná pec v Plzni-Bolevci, nevřeňský kaolinový důl, sklárna Annín, Arnoštova leštírna v Českém lese a Plaské NTM-Centrum stavitelského dědictví.
Druhým podpořeným pořadem je „Stezka Českem II“. Celkem jde o 3 díly pořadu s finanční podporou kraje 120 000 Kč. Pořad provází oblíbenou dálkovou pěší trasou v ČR, jejímž zakladatelem je Martin Úbl. Ten společně s hercem Miroslavem Vladykou také pořadem provází. „Každý díl je věnován jedné etapě stezky. Naším krajem prochází Stezka Šumavou, Západní Šumavou a Českým lesem, které v pořadu uvidíme,“ doplňuje radní Libor Picka a dodává: „V současné době probíhá příprava scénáře, konkrétní body zastavení ještě nejsou vybrány, jednotlivé etapy v našem kraji se budou natáčet od září do října.“
(předkládá Libor Picka)