Dotační program Podpora kultury v Plzeňském kraji pro rok 2024 – vyhlášení

19. prosince 2023 14:13, Bc. Zdeněk Valenta

Rada Plzeňského kraje schválila usnesením č. 4402/23 ze dne 04.12.2023 Pravidla dotačního programu „Podpora kultury v Plzeňském kraji pro rok 2024“ (dále jen „Program“).

Důvody podpory stanoveného účelu:
• poskytovat přímou i nepřímou podporu uchování existujících kulturních hodnot a nakládání s nimi, stejně jako tvorbě hodnot nových
• vytváření kvalitního prostředí „veřejného prostoru“ pro obyvatele i návštěvníky kraje
• podpora identity a prestiže regionálních lokalit

Účel, na který mohou být peněžní prostředky z Programu poskytnuty (tematické okruhy):
1) Významné umělecké a kulturní projekty s nadregionálním přesahem (dlouhodobé a pravidelně se opakující v kontinuitě konání nejméně 5 let)
2) Smetana 200 a Rok české hudby 2024 (podpora projektů týkající se oslavy výročí 200 let od narození Bedřicha Smetany a projektu Rok české hudby)

Oblast živé kultury:
3) Festivaly, soutěže a multižánrové aktivity (taneční, divadelní, filmové a literární)
4) Hudba (včetně festivalů a soutěží)
5) Výtvarné umění, Land Art, místně specifické umění (site-specific art), foto a design (pouze výstavy a veřejná prezentace děl včetně instalací in situ).
6) Postupové přehlídky neprofesionálních uměleckých aktivit (pouze akce pořádané NIPOS –ARTAMA a pořadateli z pověření Ministerstva kultury ČR)
7) Západočeské baroko

Oblast historie a kulturního dědictví
8) Kulturní dědictví (pouze odborná prezentace a dokumentace historického a kulturního dědictví kraje, zejména architektury, historických osobností a událostí)
9) Podpora tradiční lidové kultury (prezentace jevů tradiční lidové kultury a výrobků lidových řemesel, podpora laureátů titulu Mistr tradiční rukodělné výroby Plzeňského kraje, podpora nositelů nemateriálního kulturního dědictví Plzeňského kraje, realizace přípravných výzkumů v oblasti tradiční lidové kultury pro zápis nebo aktualizaci zápisu do Seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury Plzeňského kraje)

Znění Pravidel včetně nedílných příloh je uvedeno v přílohách.
Žádost se podává výhradně elektronicky prostřednictvím aplikace eDotace, která je přístupná na adrese http://dotace.plzensky-kraj.cz/.

Žádosti musí být podány nejpozději v poslední den lhůty pro podávání žádostí.
Sběr žádostí je stanoven v termínu od 19.01.2024 – 12.02.2024 do 16 hodin.

Vyplněná žádost v aplikaci eDotace je platná pouze ve stavu „podáno“. Žádosti, které zůstanou ve stavu „založeno“ a „vráceno k dopracování“ nebudou přijaty k dalšímu hodnocení.

V rámci tohoto Programu nelze poskytnout dotaci projektům, které byly podpořeny přímo z rozpočtu Plzeňského kraje pro rok 2024 nebo z jiného dotačního programu vyhlášeného Plzeňským krajem.
Z programu je možné je možné poskytnout dotaci v rozmezí 40.000,- Kč až 150.000,- Kč, pouze u tematických okruhů č. 1 „Významné umělecké a kulturní projekty s nadregionálním přesahem“ a č. 2 „Smetana 200 a Rok české hudby 2024“ je poskytována dotace v rozmezí 40.000,- Kč až 400.000,- Kč.

Dotace bude příjemci poskytnuta na částečné krytí celkových nákladů spojených s realizací konkrétního projektu ve výši maximálně 80 % skutečně vynaložených celkových nákladů. Zbytek nákladů hradí příjemce z ostatních zdrojů (nikoliv však z prostředků poskytnutých jako veřejná podpora nebo podpora de minimis). V případě, že je dotace poskytována na psaní, editaci, produkci, distribuci, digitalizaci či vydávání hudby ve smyslu ustanovení čl. 53 odst. 2 písm. f) Nařízení, bude příjemci poskytnuta dotace na částečné krytí celkových nákladů spojených s realizací konkrétního projektu pouze ve výši maximálně 70 % skutečně vynaložených celkových nákladů, zbytek nákladů hradí příjemce z ostatních zdrojů (nikoliv však z prostředků poskytnutých jako veřejná podpora).

Konzultační místo a kontaktní osoby poskytující informace související s Programem:
Krajský úřad Plzeňského kraje,
Odbor kultury, památkové péče a cestovního ruchu, Škroupova 18, 306 13 Plzeň.

Telefonické konzultace se poskytují výhradně v rámci úředních hodin:
Po, St 8:00-17:00; Út, Čt 8:00-15:15; Pá 8:00-14:00
Termíny konzultační podpory týkající se aplikace eDotace:
• pro podání žádosti (uživatelský účet, žádost v aplikaci) do 05.02.2024
• pro podání vyúčtování do 27.01.2025
Osobní konzultace v úředních hodinách vždy na základě předchozí telefonické domluvy.
Při konzultaci na KÚPK je možné využít volné připojení k internetu – wifi na vlastním přenosném zařízení žadatele

Kontaktní osoby – administrátoři dotace:

Mgr. Pavlína Steidlová
Oddělení kultury - č. kanceláře 469
Telefon: 377 195 799; 733 698 613
E-mail: pavlina.steidlova@plzensky-kraj.cz

Mgr. Jana Stachová (pouze tematický okruh č. 1)
Oddělení kultury - č. kanceláře 459
telefon.: 377 195 395; 773 353 690