Informace poskytnuté dle InfZ - ZÚR Plzeňského kraje - Generel RÚSES Plzeňského kraje

31. ledna 2023 07:04, Mgr. Gabriela Petrášová

Dne 13. 1. 2023 byla Krajskému úřadu Plzeňského kraje (dále jen „KÚPK“) doručena žádost o poskytnutí informace dle zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „InfZ“), jejímž prostřednictvím bylo požadováno:

1. sdělení z jakého důvodu nebo jakým rozhodnutí byl v Zásadách územního rozvoje Plzeňského kraje vymezen RBC s kódem 1078 a názvem Sulkov (viz příloha 1).

2. zaslání skenů příslušných částí Generelu regionálního ÚSES (viz výše uvedený zdroj) a biologického či jiného posouzení daného RB 1078, ze kterého odůvodnění, proč se v daném případě jedná o biotop nebo soubor biotopů v krajině, který svým stavem a velikostí umožňuje trvalou existenci přirozeného či pozměněného, avšak přírodě blízkého ekosystému.

K žádosti sdělil KÚPK následující:

Zásady územního rozvoje (dále jen „ZÚR“) Plzeňského kraje, jejichž úplné znění je zveřejněno na Geoportálu Plzeňského kraje - https://geoportal.plzensky-kraj.cz/portal/zasady-uzemniho-rozvoje, musí na základě přílohy č. 4 (Náležitosti obsahu zásad územního rozvoje) k vyhlášce č. 500/2006 Sb., o územně analytických podkladech, územně plánovací dokumentaci a způsobu evidence územně plánovací činnosti, ve znění pozdějších předpisů, obsahovat i územní systém ekologické stability (viz níže).
ZÚR se projednávají postupem dle ustanovení stavebního zákona (§ 36 až 42b stavebního zákona), přičemž hlavním podkladem jsou Územně analytické podklady (§ 26 stavebního zákona). Na základě přílohy č. 1 k výše uvedené vyhlášce č. 500/2006 Sb. musí Územně analytické podklady obsahovat i územní systém ekologické stability. ZÚR musí být vydány v souladu se stanovisky dotčený orgánů (§ 41 odst. 2 stavebního zákona), z čehož lze dovodit, že příslušný dotčený orgán souhlasil s takto vymezeným územní systémem ekologické stability v ZÚR Plzeňského kraje a zastupitelstvo Plzeňského kraje mohlo vydat ZÚR PK v samostatné působnosti [§ 7 odst. 2 písm. a) stavebního zákona].

K odůvodnění samotné existence Generelu regionálního ÚSES a v něm obsaženého RB 1078 KÚPK uvádí, že podle § 3 odst. 1 zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „ZOPK“), je územní systém ekologické stability (dále i jen „ÚSES“) definován jako vzájemně propojený soubor přirozených i pozměněných, avšak přírodě blízkých ekosystémů, které udržují přírodní rovnováhu. Rozlišuje se místní, regionální a nadregionální systém ekologické stability.
Podle § 77a odst. 6 ZOPK krajské úřady vymezují a hodnotí regionální ÚSES. Na základě této kompetence bylo v roce 2004 zadáno zpracování Generelu regionálního ÚSES Plzeňského kraje, který zpracovala právnická osoba GeoVision s.r.o., pracoviště Plzeň (autorizované osoby RNDr. Hájek, RNDr. Bílek). V rámci Generelu regionálního ÚSES (https://mapy.plzensky-kraj.cz/gis/uses/) bylo výše uvedenými autorizovanými osobami vymezeno i předmětné biocentrum č. 1078 Sulkov v k. ú. Skvrňany a Valcha (viz příloha 2).
Vytváření územních systémů ekologické stability je veřejným zájmem. Z tohoto důvodu byly systémy ÚSES vyšší hierarchie navržené v Územně technickém podkladu nadregionálního a regionálního ÚSES ČR co nejdříve vymezeny detailně a co možná nejkvalitněji v prostorovém uspořádání skladebných prvků v Zásadách územního rozvoje Plzeňského kraje, aby na jejich vymezení mohly navazovat i hierarchicky nižší, tedy lokální systémy ekologické stability.
Celkové pojetí vymezení ÚSES na všech úrovních vychází z dlouhodobých koncepčních zásad, které by měly naplňovat celosvětovou strategii trvale udržitelného života ve smyslu § 6 zákona č. 17/1992 Sb., o životním prostředí, ve znění pozdějších předpisů.
Celková koncepce regionálního ÚSES Plzeňského kraje reagovala na vyšší stupeň poznání v této oblasti (např. na výsledky mapování přírodních biotopů pro evropské systémy Natura 2000 a Smaragd s hodnocením jejich reprezentativnosti a zachovalosti), ale také na zkušenosti s projektováním systémů vyšší hierarchie ÚSES na území Plzeňského kraje.



Galerie

Soubory ke stažení