28. říjen - Den vzniku samostatného československého státu

26. října 2004 15:10, aktualizováno 14:10,

Plzeňský kraj si ve čtvrtek 28. října připomeěl 86. výročí vzniku samostatného československého státu.

"Je nezbytné, abychom nejen sobě ale i všem ostatním v tento den stále připomínali, že svoboda a demokracie nepadají shůry a nejsou samozřejmostí, abychom si připomněli, že o svobodu národní (ale i osobní) a demokracii je třeba stále usilovat, abychom si připomněli oběti všech, kteří bojovali či položili své životy  za naši svobodu, ať již v zahraničním či domácím odboji," uvedl hejtman Petr Zimmermann.

V 10:00 hodin předal hejtman Plzeňského kraje Petr Zimmermann ocenění plk. Otakaru Lichtenbergovi za záslužnou práci při obnovení Kapely 35. pěšího pluku v Plzni.

Poté  jsme si historickou událost vzniku samostatného československého státu připoměli na Masarykově náměstí v Plzni, kde se konalo slavnostní shromáždění při příležitosti tohoto státního svátku. Od 10:00 hodin hrála Kapela 35. pěšího pluku. Vlastní pietní akt byl zahájen v 11:00 hodin. Po české a slovenské hymně pronesli své proslovy jednotliví hosté.  Následovalo položení věnců k památníku T. G. Masaryka.

Hejmtan Petr Zimemrmann poděkoval plk. Otakaru Lichtenbergovi

za obnovení tradice Kapely 35. pěšího pluku v Plzni.

Proslov hejtman Petra Zimmermanna. Mezi hosty na Masarykově nám. v Plzni byla také

ministryně zdravotnictví Milada Emmerová a ministr zahraničí Cyril Svoboda.

Věnec k památníku TGM položil hejtman Petr Zimmermann společně

s náměstkem hejtmana Václavem Červeným.