CeBB oslava 5.výročí

28. března 2011 16:38, aktualizováno 15:38,

Slavnostní akcí oslavilo Centrum Bavaria Bohemia (CeBB) 25.03.2011 svou pětiletou existenci. Spolek Bavaria Bohemia e. V. udělil již popáté cenu Brückenbauer-Stavitel mostů. Před 160 hosty z oblasti politiky, kultury, hospodářství a veřejného života, přáteli a podporovateli CeBB ocenili evropská ministryně Emilia Müller, 1. náměstek ministra kultury České republiky František Mikeš, zemský radní Volker Liedtke, radní Plzeňského kraje Petr Smutný a primátor města Plzně Martin Baxa úspěšnou práci Centra Bavaria Bohemia, které se během posledních pěti let etablovalo jako známá a žádaná kulturní točna mezi českými a bavorskými sousedními regiony.  Díky Centru Bavaria Bohemia (CeBB) dostala kulturní spolupráce mezi Českem a Bavorskem dlouho postrádané kontaktní místo a adresu. Otevření Centra Bavaria Bohemia (CeBB) v roce 2006 bylo na jednu stranu závěrečnou tečkou za dlouhou a nesmírně obtížnou cestou od myšlenky po její realizaci, na druhou stranu však – zpočátku také veskrze skepticky hodnoceným – zahájením úspěšného příběhu. Za pět let své existence se CeBB stalo uznávanou kulturní točnou, informačním centrem, místem propojování a kooperačním partnerem na české i na bavorské straně. Slavnostní akt zahájila Anne Gierlach, předsedkyně spolku Bavaria Bohemia e.V. Emilia Müller, bavorská státní ministryně pro spolkové a evropské záležitosti, a JUDr. František Mikeš, 1. náměstek ministra kultury České republiky, zmínili ve své slavnostní řeči mnohé přeshraniční aktivity CeBB. "Od začátku jsem tuto iniciativu z vlastního přesvědčení doprovázela a podporovala. To, co bylo uskutečněno v Schönsee, vyzařuje daleko do celého regionu až k českým sousedům," řekla evropská ministryně Emilia Müller. Volker Liedtke, radní okresu Schwandorf a předseda kuratoria CeBB, vyjádřil svou hrdost a uznání nad dosaženými výsledky a také respekt, kterému se centrum v českých a bavorských sousedních regionech těší. Petr Smutný, který jako člen rady PK zastoupil hejtmana Plzeňského kraje Milana Chovance, zdůraznil význam CeBB pro spolupráci Plzeňského kraje a Horní Falce.Vedoucí projektu Hans Eibauer a Václav Vrbík, zástupce vedoucího projektu a reprezentant Plzeňského kraje, se prezentací fotografií ohlédli za milníky CeBB uplynulých pěti let a poděkovali partnerům a podporovatelům.

V druhé polovině slavnostní akce vyznamenal spolek Bavaria Bohemia e. V. čtyři osobnosti a dva partnerské projekty za jejich přeshraniční angažovanost cenou "Brückenbauer - Stavitel mostů 2011". Spolek Bavaria Bohemia e. V., zřizovatel Centra Bavaria Bohemia, předal tato ocenění již popáté. Cena oceňuje neúnavné a často čestné nasazení občanů za porozumění mezi sousedními regiony Čech a Bavorska. O každém z oceněných a jeho aktivitách byl natočen filmový portrét. Členové kuratoria Centra Bavaria Bohemia a představenstvo spolku Bavaria Bohemia e. V. předali oceněným za velkého potlesku hostů pamětní listiny a skleněné ceny. Udílení cen se konalo pod patronátem společnosti Gerresheimer Regensburg GmbH, která má zastoupení v Horní Falci i Plzeňském kraji.

účastníci oslavy