Centrálním nákupem elektřiny a plynu ušetří Plzeňský kraj 14 milionů korun

obrazek
05. května 2011 14:39, aktualizováno 13:39,
Na 14 milionů korun byla vyčíslena úspora, kterou dosáhl Plzeňský kraj centralizovaným nákupem dodávek energií na Českomoravské komoditní burze Kladno. Krajský úřad a jeho organizace zastupovala na burze příspěvková organizace Centrální nákup. V burzovním prostředí se kraji podařilo nakoupit elektřinu a plyn za cenu, která znamená oproti loňskému roku značné ušetřené prostředky.    

Plzeňský kraj se v rámci burzy zúčastnil čtyř poptávkových aukcí – elektřina v hladině vysokého napětí, elektřina v hladině nízkého napětí, zemní plyn charakteru maloodběr a zemní plyn charakteru velkoodběr. Důvody, pro které se kraj rozhodl vstoupit do aukce o dodávky energií, vysvětluje hejtman Plzeňského kraje Milan Chovanec: „Přípravy na tento den probíhaly prakticky už od začátku letošního roku. To, že se kraj této komoditní aukce zúčastnil, s sebou nese řadu výhod. Zejména je díky silně konkurenčnímu prostředí na burze možné realizovat velmi výhodnou cenu a ušetřit tím mnoho finančních prostředků. Tak, jak se to dnes podařilo nám. Výhodou je bezesporu také to, že jsme se aukce zúčastnili v rámci příspěvkové organizace Centrální nákup a naše poptávka tak byla spojena do jedné centralizované poptávky.“

V letošním roce tak budou Krajský úřad Plzeňského kraje a krajské organizace, mezi které patří například nemocnice a školy, postupně přecházet na nové, levnější dodávky elektřiny a plynu. Úspora, která tím oproti loňskému roku vznikne, bude 14 milionu korun. (Plzeňský kraj poptával na burze prostřednictvím najatých makléřů z kladenského FIN-servisu vysokonapěťovou a nízkonapěťovou elektřinu i plyn v kategoriích malo a velkoodběr. Například u aukce silové elektřiny, kterou nyní kraj nakupuje za 1682 Kč/MWh, se mu podařilo dosáhnout ceny 1469 Kč/MWh, přičemž zahajovací cena, kterou kraj nabídl v elektronické aukci, činila 1550 Kč/MWh. Kraj nyní ročně nakupuje tento druh elektřiny za 122 milionů Kč a dnešní aukcí ušetří téměř osm milionů korun).
Pl.kraj vysoutěžil : plyn : 24.820 MWh;  plyn maloodběr-33.276 MWh, Elektřina nízké napětí-28.925,4 MWh a elektřina Vysoké napětí 9.640 MWh.

Vzhledem k tomu, že analytici předpokládají do budoucna na trhu další růst cen elektřiny a plynu, lze navíc očekávat, že dnes vysoutěžené ceny budou v okamžiku reálného odběru energií ještě výhodnější a skutečná úspora kraje oproti aktuálním cenám ještě výraznější.

Kouzlo tohoto výhodného nákupu tkví jednak v konkurenčním prostředí komoditní burzy, dále pak ale také ve větším objemu energií, který Krajský úřad Plzeňského kraje a jeho organizace sdružené pod Centrální nákup poptávaly. Takový poptávaný objem byl pro dodavatele velmi zajímavý, což se pak v kombinaci s konkurencí promítlo do výsledných, výrazně nižších cen.

V návaznosti na předpoklady analytiků o budoucím růstu cen elektřiny a plynu se kraj rozhodl dnes nakupovat jak pro zbytek tohoto roku, tak pro rok 2012. Díky stále ještě nižším cenám energií mu tak bylo umožněno nakoupit za podmínek, které na trhu již zanedlouho nemusí existovat.

 

 Kladno 5. 5. 2011 – Hranici jedné terawatthodiny energií pro konečné odběratele překročilo obchodování na Energetické burze organizované Českomoravskou komoditní burzou Kladno (ČMKBK). Stalo se tak na dnešním burzovním shromáždění, kdy bylo zobchodováno přes 58 GWh zemního plynu a přes 38,6 GWh elektřiny pro konečné spotřebitele v ČR. Kumulovaný objem obchodů uzavřených na ČMKBK tak dosáhl 1.051 GWh energií, z toho tři čtvrtiny připadá na dodávky zemního plynu a čtvrtina na dodávky elektřiny. Ve finančním vyjádření to představuje celkových 882 miliónů Kč.
Do uvedeného kumulovaného součtu vstupují čísla z loňského roku, kdy se na Energetické burze ČMKBK naplno rozeběhlo obchodování s elektřinou a otevřen byl trh se zemním plynem (červenec 2010). Do konce roku 2010 byly na burze kontrahovány dodávky 237 GWh elektřiny a 188 GWh zemního plynu. Od počátku letošního roku se při započtení obchodů z 5. května zobchodovalo už 583 GWh zemního plynu a 43 GWh elektřiny.
„Ze strukturovaných čísel vyplývá dočasné přibrzdění obchodů s elektřinou pro konečné odběratele, které nepochybně souvisí s vývojem na trhu s energiemi po událostech v Japonsku, resp. po rozhodnutí německé vlády ve vztahu k jaderné energetice. Po skokovém navýšení cen na evropských trzích zvolila řada poptávajících vyčkávací taktiku. Dnešní výsledky obchodování u dodávek elektřiny však, zdá se, ukázaly, za jakou jednotkovou cenu je tato komodita na období roku 2012 na českém trhu obchodovatelná,“ uvedl předseda burzovní komory ČMKBK Pavel Štorkán. Dnešní jednotkové ceny u silové elektřiny v hladině nízkého napětí (1469 Kč/MWh) i v hladině vysokého napětí (1479 Kč/MWh) pokládá za objektivní cenový ukazatel, odpovídající současným poměrům na českém trhu.
Trh s elektřinou konečným odběratelům (tzv. elektřinou v rámci sdružených služeb dodávky elektřiny) otevřela ČMKBK v závěru roku 2009, trh se zemním plynem pak loni v létě. Účastníci obchodování využívají burzovní trh ke kontraktaci dodávek energií zejména proto, že celý proces nákupu probíhá bez administrativní zátěže, efektivně, za nízkých nákladů, vysoce transparentně a vzhledem k elektronickému obchodování také velmi rychle.