Cesta středem Evropy - Würzburský kodex

26. května 2004 13:50, aktualizováno 12:50,
 

Putovní výstava je uspořádána z vedut evropských měst, které vznikly během cesty falckraběte Ottheinricha z Neuburgu do Krakova v letech 1536 – 1537. Tato výstava je výsledkem dlouholetého zkoumání, které přineslo zjištění, že pouze 5 ze souboru 70-ti vyobrazených míst, formátu 300 x 400 – 860 mm, bylo zachyceno dříve než z cesty falckraběte. Jedná se tedy téměř výlučně o nejstarší veduty z Horního Bavorska, Frank, Horního Falcka, Čech, Slezska, Polska, Braniborska, Durynska, Anhaltska a Saska. Také lze uvést nově odhalený význam souboru vedut: poprvé v historii dokumentují obrazy putování knížete – falckraběte a později kurfiřta Ottheinricha z Neuburgu na Dunaji přes Prahu do Krakova a Berlína.

 

V roce 1803 se v důsledku sekularizace cisterciáckého kláštera v Ebrachu ve Frankách dostalo 50 obrazů velkých formátů z jeho sbírek do univerzitní knihovny ve Würzburgu. Veduty s pohledy na města, hrady a rezidence pocházely z první poloviny 16. století, tedy z období, kdy se začala objevovat realisticky ztvárněná vyobrazení měst. Ještě před několika lety byla historie vzniku těchto perokreseb, namalovaných akvarelovými a krycími barvami a opatřenými zlacením, neznámá. Po staletí zůstal utajen i jejich význam.

 

Výstava je pořádána Německým kulturním fórem střední a východní Evropy, které jako první místo pro výstavu zvolilo právě Plzeň. Mezi vystavovanými vedutami, co se našeho regionu týče, najdeme vyobrazení Plzně, Radyně, Rokycan, Stříbra aj.

Veduty nám umožnily přiblížit a vysvětlit jednu zapomenutou kapitolu vývoje evropských měst a současně se staly významným doplňkem dějin umění i kultury v Německu, České republice a Polsku,“ říká Thomas Schulz z Německého kulturního fóra, který bude na tiskové konferenci přítomen.

 

Záštitu nad touto ojedinělou výstavou převzal hejtman Plzeňského kraje Petr Zimmermann.

 

Výstava v prostorech muzea potrvá do 18. července 2004 a bude otevřena denně mimo pondělí od 9.00 do 17.00 hod.

 

Dále ji bude možné shlédnout v Muzeu východních Čech v Hradci Králové (29. 7. – 26. 9. 2004), v Regionálním muzeu v Náchodě (13. 10. – 21. 11. 2004) a Archivu hlavního města Prahy (2. 12. – 30. 1. 2005).

 

 

Mezi vystavovanými vedutami najdeme např. i vyobrazení Plzně.

 

 

Návštěvníci výstavy si mohou zakoupit i katalog, který byl k výstavě vydán.