Historickým městem roku je Spálené Poříčí

obrazek
29. dubna 2004 11:12, aktualizováno 10:12, Mgr. Jana Filípková

 

Cenu za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací a zón za rok 2003[1] a titul Historické město roku 2003 získalo Spálené Poříčí[2] v Plzeňském kraji. Na slavnostním setkání ve Španělském sále Pražského hradu ve středu 28. dubna 2004 za přítomnosti více než 200 zástupců měst, ministrů, poslanců a dalších představitelů našeho státu převzal tato významná ocenění a šek na jeden milión korun pro své město starosta Spáleného Poříčí Ing. Pavel Čížek.

Ještě krátce před vyhlášením výsledků starosta Spáleného Poříčí na webových stránkách města (www.spaleneporici.cz) nevěřil v možné vítězství: „První samozřejmě nebudeme, ale je velmi dobré, že se do výběru tří nominovaných sídel dostalo tak malé město, jako jsme my. Vždyť v minulých letech obdržela cenu taková města – perly, jako jsou Třeboň nebo Telč... Mnozí si možná řeknete, že kvůli tomu chleba ani párky levnější nebudou. Určitě nebudou, ale je to příjemné ocenění pro naše pěkné městečko, kterého bych se nikdy nenadál. Cizí lidé totiž vidí naše Poříčí jako mnohem hezčí a příjemnější, než se zdá nám.“

Ve městečku o necelých 2 600 obyvatelích uskutečňují Program regenerace již déle než deset let. V tomto období se tam podařilo dokončit nejen opravy památek, ale i ucelených částí území městské památkové zóny. Rekonstruován byl zámek[3], v němž sídlí střední církevní ekologická škola a který v minulosti dokonce dvakrát ukrýval korunovační klenoty.

Svému účelu začalo opět sloužit i opravené děkanství[4], ve kterém na sklonku 19. století žil spisovatel Jindřich Šimon Baar. Opraven byl i kostel sv. Mikuláše[5], doložený už ve 14. století.

Řada hodnotných objektů městské zástavby byla prohlášena kulturní památkou. Obdiv zasluhuje i snaha města o záchranu hospodářského dvora. Celý komplex bude sloužit pro stravovací a ubytovací služby.

Město do obnovy vlastních památkově chráněných objektů ročně investuje ze svého rozpočtu kolem jednoho miliónu korun. I s využitím příspěvků z Programu regenerace bylo do rekonstrukcí památek ve Spáleném Poříčí vloženo více než 30 miliónů korun.

 

            Zámek Spálené Poříčí

                        Zámek ve Spáleném Poříčí

 

            Budova děkanství ve Spáleném Poříčí

                            Budova děkanství



[1] Cenu vypisuje Ministerstvo kultury ČR a Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska.

 

[2] Město Spálené Poříčí se do této soutěže přihlásilo letos poprvé. Celostátní hodnotící komise ho zařadila mezi 3 nominovaná města v České republice na Cenu za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací a zón za rok 2003 vedle Karviné z Moravskoslezského kraje a Nových Hradů z Jihočeského kraje.

 

[3] Zámek byl postaven Adamem Vratislavem na místě původní gotické tvrze v roce 1617. Samotná stavba je ovlivněna rozhraním renesance a baroka a završena romantickým cimbuřím.

 

[4] Jedná se o barokní dům čp. 139 s vysokou mansardovou střechou, který byl přestavěn do současného stavu v r. 1780. Je zdoben znakem pražské kapituly sv. Víta v Praze.

 

[5] Kostel sv. Mikuláše byl několikrát přestavován, jeho současná podoba je z roku 1882. V interiéru se nachází cenný inventář a zvon z počátku 16. století.