Hry V. letní olympiády dětí a mládeže 2011 byly slavnostně zahájeny

22. června 2011 13:36, aktualizováno 12:36,
Téměř třísetčlenná výprava Plzeňského kraje si užívala zahajovací ceremoniál, který započal v 19:30 hod. na Andrově stadionu v Olomouci. Výpravu Plzeňského kraje přivedla na plochu stadionu plzeňská triatlonistka Lenka Kovářová (roz. Radová), účastnice olympijských her 2008 v Pekingu a 2004 v Athénách, a náměstek hejtmana Plzeňského kraje pro oblasti školství, mládež a sport Jiří Struček. Mladí sportovci byli svědky tradičního vztyčování olympijské vlajky, slibu závodníků a slibu rozhodčích. Zapálení olympijského ohně se ujal slavný český oštěpař Jan Železný.

Originálním překvapením byl pro všechny zúčastněné seskok prostějovských parašutistů, kteří se přímo na plochu stadionu snesli i se všemi olympijskými symboly .

Na tribuně nechyběli významní představitelé českého olympijského hnutí – Věra Čáslavská, předseda Českého olympijského výboru Milan Jirásek, předsedkyně Českého klubu fair play Květoslava Jeriová  Pecková a další.

Od středečních ranních hodin se rozběhnou soutěže na více než třiceti sportovištích Olomouce a Prostějova.

Část výpravy sportovců Plzeňského kraje před zahajovacím ceremoniálem.

Náměstek hejtmana Plzeňského kraje Jiří Struček a vlajkonoška výpravy Lenka Kovářová společně s mladými sportovci.

Fandící sportovci Plzeňského kraje na tribuně Androva stadionu.

Parašutista snášející se na stadion s olympijským symbolem.