Hudba v synagogách plzeňského regionu

obrazek
28. května 2004 09:47, aktualizováno 08:47, Mgr. Jana Filípková
 

 

Plzeňský kraj i v letošním roce podpořil cyklus benefičních koncertů „Hudba v synagogách plzeňského regionu 2004“.

Jedná se o 3. ročník cyklu šesti koncertů, jejichž smyslem je nejenom zpřístupnění a oživení synagog, které již dnes neslouží svému původnímu účelu, ale i přiblížení vážné hudby co nejširšímu okruhu posluchačů. Benefiční koncerty zazní v synagoze v Plzni, ve Kdyni, v Radnicích, v Kasejovicích, ale i v památníku židovského historika a rabína PhDr. Šimona Adlera v Dobré Vodě u Hartmanic.

Projekt „Hudba v synagogách plzeňského regionu“ je letos rozšířen o zahajovací koncert pořádaný přímo ve Staré synagoze[1] navazující na slavnostní zahájení výstavy „Tady žili židé“[2] uspořádané v prostorách této kulturní nemovité památky.

Výtěžek ze vstupného[3] bude jako každoročně věnován na záchranu a obnovu objektu Staré synagogy v Plzni.

Cílem celého projektu není pouze získat co největší množství finančních prostředků na opravu Staré synagogy[4], ale i seznámit veřejnost s osudem bývalých místních židovských komunit. K tomuto přispívá i přednesené úvodní slovo před každým hudebním vystoupením připravené vedením Židovské obce v Plzni. Do programu samotného koncertu je zařazována i hudba židovských autorů. Návštěvníci koncertů mají tak možnost poznat jak cenná díla skladatelů postižených nacistickým režimem, tak i starší díla skladatelů inspirovaná tradiční židovskou hudební tematikou.

Interpretační jádro koncertů tvoří sólisté a členové České filharmonie, včetně jejího koncertního mistra, doplněni o další vynikající interprety.

Tento netradiční a ojedinělý projekt Plzeňský kraj plně podporuje a bude podporovat i nadále, neboť je v souladu s cílem Plzeňského kraje „stále si připomínat a uctívat oběti holocaustu, a to nejenom v místech s jejich osudy přímo spjatými, a udržovat široké povědomí o přínosu židovské kultury pro rozvoj Evropy jako celku“. Vzhledem k velkému významu takto souhrnně pojatého projektu, vycházejícího z kulturně-historických tradic a dějin našeho státu i Evropy podpořil Plzeňský kraj ze svého rozpočtu projekt nejen na jeho počátku, ale záštitu a podporu bude udělovat i v dalších ročnících této ojedinělé kulturní aktivity.

V letošním roce Plzeňský kraj přispěl částkou[5] ve stejné výši jako v roce 2003.

 



[1] Místo Staré synagogy je letos poprvé zahrnuto do cyklu „Hudba v synagogách plzeňského regionu 2004“. Zahajovací koncert se zde uskuteční 30. května 2004 v 18.00 hodin. Na cemballo zahraje paní Zuzana Růžičková.

 

[2] Expozice fotograficky dokumentuje historii a současnost židovského osídlení českých zemí, resp. území Plzeňského a Karlovarského kraje (bývalé okresy Domažlice, Cheb, Karlovy Vary, Klatovy, Plzeň-město, Plzeň-jih, Plzeň- sever, Rokycany, Sokolov, Tachov). V rámci této výstavy se budou moci návštěvníci seznámit s osudy komunit a jednotlivých vybraných památek po záboru Sudet, během okupace, během budování a rozvoje socialismu i s jejich dalšími osudy v současné době.

 

[3] V letošním roce se organizátoři projektu vrátili k modulu vstupného z 1. ročníku – vstupné na jednotlivé koncerty je dobrovolné.

 

[4] Nemovitá kulturní památka – Stará synagoga v Plzni – byla v roce 2003 zařazena do Seznamu nejohroženějších a nevyužívaných nemovitých památek v České republice.

 

[5] Rada PK na svém 91. jednání 24. února 2004 schválila z rozpočtu Plzeňského kraje částku ve výši 50 000,- korun určenou na zajištění organizace celého projektu.