Památkově chráněné objekty po povodních

obrazek
13. února 2004 11:57, aktualizováno 10:57, Mgr. Jana Filípková

Radní Plzeňského kraje Mgr. Olga Kalčíková navštívila ve dnech 9. a 11. února 2004 spolu se zástupci Odboru kultury, památkové péče a cestovního ruchu KÚPK objekty, které byly poškozeny ničivými povodněmi v roce 2002. Cílem návštěvy bylo zjištění, jak byly vynaložené finanční prostředky z povodňového konta využity.

A jak se k proběhlé cestě vyjádřila Mgr. Olga Kalčíková? „Jednalo se o návštěvu objektů, které z Programu na obnovu památek poškozených povodněmi získaly vyšší částky a z nichž někteří vlastníci nestačili celou částku čerpat, protože prostředky přišly až po polovině loňského roku.

Při návštěvě jsme byli seznámeni s průběhem prací. Nestalo se, že by někdo z příjemců dotace prostředky nečerpal a je třeba říci, že se podařilo všechny tyto památky zachránit, ale že by bylo potřeba nejméně dvojnásobné částky, neboť po provedení základních záchranných prací (odvodnění, oprava nebo znovuvybudování odvětrávacích kanálů atd.) se objevily další dopady povodně – statické poruchy.

Velmi si vážím práce všech, kteří tyto památky vlastní, neboť příspěvky, byť by se mohly zdát vysoké, v žádném z těchto případů nepokryly náklady spojené se záchranou památky. Všichni museli záchranné práce financovat jak z vlastních zdrojů, tak především vlastní prací. Určitě jim v jejich případě není co závidět. Na rozdíl od ostatních to mají právě vzhledem k „památnosti“ objektů složitější, neboť oprava musí být provedena podle stanoviska odborníků v památkové péči. Jsou voleny jiné postupy, materiály a to všechno stojí daleko více peněz.

            Na závěr jen dodám, že si vážím práce všech těchto lidí a hlavně jejich vztahu k památkám. Vždyť v některých případech by bývali mohli jednoduše požádat o demolici!“   

        

Soubory ke stažení