Peníze kraje pro památkovou péči rozděleny

06. září 2006 15:21, aktualizováno 14:21, Mgr. Jana Filípková

Rada i Zastupitelstvo Plzeňského kraje schválily rozdělení a přerozdělení účelových dotací pro oblast památkové péče v tomto roce v rámci programu „Zachování a obnova kulturních památek Plzeňského kraje“ a programu „Obnova historického stavebního fondu v památkových rezervacích a zónách a staveb drobné architektury na území Plzeňského kraje“. Na realizaci obou programů bylo v letošním roce vyčleněno z rozpočtu Plzeňského kraje celkem 19 miliónů korun.

„Většina z výše zmiňované částky byla již přidělena jednotlivým žadatelům a posledních 763 tisíc korun bylo rozděleno nyní“, upřesňuje radní PK pro oblasti kultury a památkové péče Mgr. Martin Baxa.

Žadatelé své žádosti předkládali na Krajský úřad Plzeňského kraje na Odbor kultury a památkové péče do března letošního roku. V dubnu „Komise pro výběr žadatelů o poskytnutí dotací z programů vyhlašovaných PK v oblasti památkové péče“ vyhodnotila všechny přijaté žádosti a doporučila Radě PK poskytnutí či neposkytnutí dotací v rámci obou programů. Z celkové částky 18 667 000,- korun byla ponechána rezerva ve výši 333 tisíc korun na případné havarijní stavy, která společně s částkou 430 tisíc korun byla rozdělena nyní. Částku 430 tisíc korun tvoří odmítnuté či nepřijaté dotace od 8-mi žadatelů, kterým byla Radou PK dotace schválena, nicméně nakonec finanční pomoc kraje odmítli.

Rada Plzeňského kraje schválila na svém srpnovém jednání rozdělení 263 tisíc korun a doporučila Zastupitelstvu PK schválit účelové dotace v oblasti památkové péče ve výši 500 tisíc korun.

„Jsem rád, že vedle pomoci řadě významných architektonických památek kraje jako je např. barokní klášter v Chotěšově, Plzeňský kraj ze svého rozpočtu podpořil i pořádání odborného jednodenního semináře „Péče o památky v západních Čechách“, podotkl Mgr. Martin Baxa.

PŘEHLED SCHVÁLENÝCH DOTACÍ RADOU PK

Přehled účelových dotací z programu  „Zachování a obnova kulturních památek Plzeňského kraje“ schválených Radou PK 22. srpna 2006

místo

Hrádek u Sušice