Poděkování za záchranu života

26. srpna 2004 13:16, aktualizováno 12:16,

Náměstek hejtmana Václav Červený ve středu 25. srpna přivítal sedmnáctiletého studenta Sportovního gymnázia v Plzni Tomáše Mauleho, aby mu poděkoval za jeho statečnost a duchapřítomnost při železničním neštěstí. Před měsícem zachránil životy několika cestujícím po srážce dvou vlaků na Strakonicku. Zavolal pomoc a ve zdemolovaných vagonech pomohl dvěma chlapcům, strojvedoucímu vytáhl zapadlý jazyk a jednu ženu vynesl z vlaku. Po tom běžel zhruba kilometr a půl do nejbližší vesnice a pomáhal při navigaci sanitek.

Tomáš svůj čin pokládá za samozřejmý. "Nikdo nemůže říct, jak by se v takové situaci zachoval, zda by to udělal nebo ne. V té chvíli probíhají v člověku takové duševní pochody, které dopředu nikdo nemůže odhadnout. Je to silná a tvrdá zkušenost, " řekl na setkání Tomáš Maule. "Myslím, že by to udělal každý," dodal.

Srážka dvou osobních motorových vlaků u obce Blanice na Strakonicku se stala letos 22. července. Vyžádala si 2 lidské životy a na 30 zraněných.

Tomáš Maule přebírá od náměstka hejtmana Václava Červeného tašku na tenisovou

raketu a knihu o Plzeňském kraji jako poděkování za jeho hrdinský čin.