Prohlášení Asociace krajů České republiky k situaci ve zdravotnictví a k vyhlášení nucené správy nad Všeobecnou zdravotní pojišťovnou ČR

11. listopadu 2005 17:02, aktualizováno 16:02,

Asociace krajů České republiky je krajně znepokojena mocenským bojem odehrávajícím se na Ministerstvu zdravotnictví ČR, který považujeme za přímý útok na existenci a stabilitu krajských nemocnic. Tyto nemocnice převedl stát na kraje často zadlužené a v katastrofálním stavu. Kraje podnikly a podnikají veškeré kroky k udržení jejich existence a zajištění jistoty zdravotní péče pro občany. Kraje odmítají vyhlášení nucené správy nad VZP ČR, neboť jednou z hlavních příčin finanční nerovnováhy ve zdravotnictví a současné finanční situace VZP ČR byly nekompetentní a chaotické kroky premiéra Paroubka, ministra Ratha i jejich předchůdců. Jsme přesvědčeni, že všechny tyto kroky zapadají do logiky plánu na zestátnění zdravotních pojišťoven a následně i všech nestátních (krajských, obecních, církevních, soukromých) zdravotnických zařízení. Pro občany mohou tyto kroky přinést zhoršení zdravotní péče, prodloužení čekacích lhůt, zhoršení přístupnosti některých léků či diagnostických a léčebných procedur. Žádáme vládu, aby již konečně navrhla dlouhodobou a finančně udržitelnou strategii pro rozvoj českého zdravotnictví, podle které by mohly kraje (jakož i obce a soukromí lékaři) postupovat při poskytování zdravotní péče pro občany a při správě svých zdravotnických zařízení.

Ing. Evžen Tošenovský, v.r. , předseda Asociace krajů ČR