Sloučení škol v Tachově

obrazek
03. června 2009 15:54, aktualizováno 14:54, Mgr. Jana Filípková
 

 

Radní Plzeňského kraje na svém jednání v pondělí 1. června doporučili Zastupitelstvu PK schválit sloučení Speciální mateřské školy pro děti s vadami řeči, Slovenská 969 v Tachově se Základní školou[1], Jilemnického 1995, Tachov s účinností od 1. září 2009. Po sloučení obou organizací vznikne Základní škola a Mateřská škola se sídlem v ulici Petra Jilemnického 1995 v Tachově.

V posledních letech trvale klesá počet žáků (přibližně o 10 žáků ročně v posledních 4 letech). Ve školním roce 2008/2009 má Speciální mateřská škola pro děti s vadami řeči 24 dětí a Základní škola v Tachově vzdělává 121 žáků. Svou roli pro sloučení sehrává i individuální integrace v běžných školách.

„Sloučením obou škol do jednoho subjektu v žádném případě nedojde k omezení nabídky speciálního školství a ani ke snížení kvality poskytovaného vzdělávání, spíše naopak. Předpokládá se, že některé děti ze speciální mateřské školy budou plnit povinnou školní docházku s největší pravděpodobností v systému speciálního školství. Výhodou sloučení je kromě posílení ekonomické stability subjektů i větší možnost spolupráce pedagogických pracovníků v oblasti speciálního školství obou škol a jejich eventuální vzájemná zastupitelnost“, prohlásil radní Plzeňského kraje  pro oblasti školství, mládeže a sportu Jiří Struček.

Navrhované sloučení příspěvkových organizací kraje není v rozporu se schváleným „Dlouhodobým záměrem vzdělávání a rozvoje výchovně vzdělávací soustavy PK“. Stávající pedagogické sbory zůstanou zachovány a také výchovně vzdělávací nabídka nebude pozměněna.

Slučované příspěvkové organizace přešly do působnosti Plzeňského kraje v roce 2001.

Jednání Zastupitelstva Plzeňského kraje, které se danou problematikou bude zabývat, se uskuteční v pondělí 15. června 2009.

 



[1]          Základní škola, Tachov, Petra Jilemnického 1995, je škola, která byla zřízena pro vzdělávání žáků se speciálními vzdělávacími potřebami.

Žáci se zde vzdělávají podle ŠVP (školní vzdělávací program), který vychází z RVP (rámcový vzdělávací program) pro základní vzdělávání, jehož součástí je příloha pro LMP (lehké mentální postižení), dále podle vzdělávacího programu zvláštní škola. Žáci těžce mentálně postižení jsou vzděláváni podle vzdělávacího programu pomocná škola a přípravný stupeň pomocné školy a dále ještě podle rehabilitačního vzdělávacího programu.