V Římě zazněla Česká mše vánoční Jana Jakuba Ryby

16. prosince 2010 16:27, aktualizováno 15:27,
V římské bazilice sv. Marka na Benátském náměstí byla přednesena v podání domažlického pěveckého sboru Čerchovan, čtyř sólistů a hudebníků Konzervatoře Plzeň Česká mše vánoční Jana Jakuba Ryby. Celý středeční večer v bazilice byl naplněn sváteční předvánoční atmosférou a zakončen dlouhým srdečným potleskem. Přednes České mše vánoční J.J. Ryby pod vedením sbormistra Marka Vorlíčka byl vyvrcholením dvoudenní návštěvy zástupců Plzeňského kraje, statutárního města Plzně, města Domažlice a plzeňského biskupství ve Vatikánu.

Významným bodem návštěvy zástupců kraje a měst bylo osobní pozdravení náměstka hejtmana Plzeňského kraje Ivo Grünera, primátora města Plzně Martina Baxy a starosty města Domažlice Miroslava Macha papežem Benediktem XVI. při 43. generální audienci v aule Pavla VI.

Osobní setkání s papežem je pro mě nezapomenutelným zážitkem. Je mi ctí, že se mi dostalo této jedinečné příležitosti a mohl jsem pozdravit Svatého otce jménem celého Plzeňského kraje,“ uvedl náměstek hetmana Ivo Grüner po audienci.

Všichni představitelé měli mimořádnou možnost setkat se ještě před audiencí také s předsedou vatikánského Státního sekretariátu kardinálem Bertonem.

Ke spontánní a neopakovatelné atmosféře generální audience papeže Benedikta XVI přispěl významně také pěvecký sbor Čerchovan, který při adventní zdravici papeže k české delegaci pozdravil a vyjádřil úctu papeži zpěvem moneta Svatý Václave. Svatého otce hudební pozdrav Čerchovanu potěšil a ocenil jej i při přebírání společného daru všech subjektů, kterým bylo plzeňské pivo, kniha Eduarda Petišky Čtení o svaté Ludmile, Václavovi a Vojtěchovi v německém překladu a CD sboru Čerchovan.

Zakončením oficiální návštěvy na území Vatikánu bylo položení květin k hrobům papeže Jana Pavla II a kardinála Josefa Berana.

Velký dík za možnost prezentace Plzeňského kraje, města Plzně a Domažlic ve Vatikánu patří velvyslanectví ČR při Svatém stolci. Velvyslanec Pavel Vošalík vyzdvihl při milém a přátelském uvítání celé delegace její jedinečnost. Zejména ocenil vzácné spojení čtyř subjektů a podporu plzeňského biskupa Mons. Radkovského.