Vesnicí roku v Plzeňském kraji je Koloveč

02. července 2010 14:35, aktualizováno 13:35,

Vítězem 16.ročníku krajského kola soutěže Vesnice roku 2010  se  stal městys Koloveč na Domažlicku. Zlatou stuhu a řadu dalších ocenění včetně finanční odměny v hodnotě 40 tisíc korun od Plzeňského kraje si převzal starosta Václav Pergl. Modrá stuha za společenský život putovala do obce Chanovice, Bílou stuhu si za činnost mládeže převzala starostka obce Volduchy, Oranžová stuha za spolupráci obce a zemědělského subjektu patří Dolní Lukavici a Zelená stuha za péči o zeleň a životní prostředí už visí ve Svojšíně.
Vítězům gratuloval také náměstek hejtmanky Ivo Grüner, který neskrýval radost:  „Úroveň soutěže každým rokem roste a ve všech obcích v kraji je znát značný rozvoj. Mám radost z tak hojné účasti a gratuluji všem k jejich píli a úspěchům. Je mi potěšením navštěvovat taková místa, jako je právě Koloveč a těším se na další ročníky! “
Městu Kasejovice patří Cena hejtmanky Plzeňského kraje a Cenu Rady Plzeňského kraje získaly Němčovice.
Spolek pro obnovu venkova odměnil starostu Kolince Pavla Prince Zvláštní cenou Zlatá cihla za příkladnou obnovu šlechtického venkovského sídla v Kolinci, č.o. Ujčín a obci Chanovice patří Zlatá cihla za zdařilou novostavbu rozhledny.
Krajská hodnotitelská komise rozdala několik Zvláštních ocenění-např.obci Chotěšov za udržování národopisných tradic, obci Hlince za záchranu kostela sv. Petra a Pavla v Dolanech, městysi Dešenice za vzornou prezentaci historie a
současnosti obce, Obci Kornatice Cenu naděje pro živý venkov, obci Kostelec Mimořádné ocenění za nejlepší projekt ze strukturálních fondů a obci Žihle Čestný diplom za vzorné vedení obecní knihovny. Speciální ocenění „Nejvtipnější starosta“ za smysl pro humor získali Anna Peřinová, starostka Horní Bělé a Vlastimil Vrátník, starosta Ždírce.
Do 16.ročníku soutěže se přihlásilo 25 obcí, 1 město a 3 městyse(celkemo 10 obcí více než loni).Nejmenší soutěžící obcí byly Hlince se 67 obyvateli, naopak největší byl Chotěšov, kde žije 2762 obyvatel. Hodnocení soutěže probíhalo od 24.5. do 4.6. 2010.

V rámci soutěže hodnotitelská komise posuzovala následující okruhy:
1. Koncepční dokumenty
2. Společenský život
3. Aktivity občanů
4. Podnikání
5. Péče o stavební fond a obraz  vesnice
6. Občanská vybavenost, inženýrské sítě, úspory energií
7. Péče o veřejná prostranství, přírodní prvky a zeleň v obci
8. Péče o krajinu
9. Připravované záměry
10. Informační technologie obce

Složení komise