Žádáme nový přístup k hlubinnému úložišti radioaktivního odpadu

16. ledna 2004 14:57, aktualizováno 13:57,

Na prvním jednání Rady Plzeňského kraje v roce 2004 se radní mimo jiné zabývali současným žhavým tématem – možném hlubinném úložišti radioaktivního odpadu v lokalitě Pačejov. Na toto téma již proběhlo několik jednání a schůzek, který se účastnili představitelé kraje, buď hejtman kraje Petr Zimmermann či náměstek hejtmana Václav Červený. Dnes v úterý dopoledne (13. 1.) proběhlo další z jednáních na toto téma. Tentokrát v Pačejově a za účasti představitelů okolních obcí, hejtmana Plzeňského kraje a poslanců za ODS. Všichni se shodli, že lokalita Pačejov v podhůří Šumavy není pro vybudování úložiště vhodná. Tento názor sdílí také představitelé Plzeňského kraje. Na dnešním jednání radní Plzeňského kraje přijali prohlášení, ve kterém své stanovisko stvrzují.

PROHLÁŠENÍ PLZEŇSKÉHO KRAJE

Žádáme nový přístup k hlubinnému úložišti radioaktivního odpadu.

V posledním období vyvstal v řadě obcí České republiky problém týkající se vybudování hlubinného úložiště jaderných odpadů. A to v souvislosti s realizací vládní Koncepce nakládání s radioaktivním odpadem, která vytýčila perspektivu vybudovat v ČR hlubinné úložiště pro vysoce radioaktivní odpad, zejména z jaderných elektráren. V rozsáhlých oblastech státu tak obyvatelé musí přemýšlet s novou intenzitou, jaké je místo ČR v Evropě a jaký tento stát má být. Proti záměrům vlády, vymyšleným od zeleného stolu, se začíná zvedat mohutný odpor, který vyvěrá z následujících argumentů:

Proč hlubinné úložiště, když:

- nemůžeme zcela jistě zaručit a předpokládat chování jaderného odpadu v budoucnosti

- se nehledají možnosti mezinárodní spolupráce při nakládání s vysoce radioaktivním odpadem

- intenzivně běží výzkum, týkající se dalšího využití vysoce radioaktivního odpadu, který činí hlubinné úložiště nepotřebným

- ani rámcově není rozhodnuto o energetické koncepci naší republiky na další desetiletí včetně toho, že ani Evropská unie nemá jasno

- se nebraly v potaz lokality v ČR, které jsou daleko méně osídlené

- byly zcela pominuty demokratické procedury při předběžném zjišťování stanoviska

Jakkoli jsme svědky tolika neznámých, už pouhé vyhledávání místa hlubinného úložiště ničí perspektivy krásných venkovských oblastí ČR, což považujeme za principy hluboce nedemokratické, se kterými se nehodláme smířit. Tuto skutečnost považujeme za velice škodlivou na ekonomickém a sociálním rozvoji dotčených obcí a souvisejících širokých oblastí.

Proto žádáme Vládu ČR a Parlament ČR o:

• pozastavení realizace současné Koncepce vlády pro nakládání s radioaktivním odpadem, zejména co se týče hlubinného úložiště
  • o změnu zákonů naší republiky, aby obce a města měly možnost na svém území práva rovnoprávného spolurozhodování při veškerých stavbách a byly rovnocennými účastníky řízení
  • zintenzivnění prací na výzkumu dalšího mírového využití jaderného odpadu
  • o hledání řešení při otázce jaderných odpadů v rámci celé Evropské unie
  • o kontrolu nad skutečně hospodárným využíváním energií vyrobených v naší republice

MUDr. Petr Zimmermann

hejtman Plzeňského kraje