Zapojí se Plzeňská teplárenská, a. s. do systému nakládání s odpady v PK?

obrazek
23. února 2004 12:23, aktualizováno 11:23, Mgr. Jana Filípková
 

 

 

Ve středu 18. února  od 9.30 hodin probíhá na Krajském úřadě Plzeňského kraje konzultační den se zástupci Plzeňské teplárenské, a.s. a města Plzně.

Předmětem tohoto jednání je zvážení možností zapojení Plzeňské teplárenské a. s. do integrovaného systému nakládání s odpady v Plzeňském kraji. Existují čtyři možné alternativy. Jednoznačně z nich vyplývá, že Plzeňské teplárenská a.s. by se mohla stát významným subjektem odpadového hospodářství kraje, nicméně jsou uvažovány i varianty bez její účasti[1].

Konkrétně se jedná o následující modely:

- Plzeňská teplárenská a.s jako investor a nositel integrovaného projektu (zařízení pro využívání paliva z odpadu)

- Plzeňská teplárenská a.s. jako investor do zařízení pro využívání paliva z odpadu a střediska Chotíkov

- Plzeňská teplárenská a.s. jako investor spalovny komunálního odpadu

- Plzeňská teplárenská a.s. nebude investovat v odpadovém hospodářství do nového zdroje ani do spalovny odpadů

Během dnešní strukturované diskuse na uzavřeném jednání pro vedení a představenstvo Plzeňské teplárenské a.s., experti Evropské unie seznámí zástupce Plzeňské teplárenské a.s. s možnými variantami řešení a zodpoví otázky týkající se postavení Plzeňské teplárenské a.s. jako možného investora ve výše uvedených případech. Nabídnou spolupráci při přípravě dokumentů a projednání záměru na Ministerstvu životního prostředí České republiky.

Seznámí je také se skutečností, že finanční zdroje evropských fondů jsou sice omezené, ale mají zásadní vliv na to, zda se investice zrealizuje. Nezískání dotačního titulu pro navrhovanou investici znamená odsunutí problému na delší dobu ovšem s tím, že bude muset být zaplacena v plné výši na základě úvěru, což bude mnohem nákladnější a projeví se to v jednotkové ceně za zpracování odpadů. Po vstupu Bulharska, Rumunska a dalších států do EU již nebude Česká republika „chudou zemí“ a šance na získání dotace na investice bude naprosto minimální. Předpokládá se, že budeme jako ČR více platit, než dostávat, neboť náš HDP se dostane nad stanovený limit v rámci EU.

Proto (k získání dotace z fondů EU) je důležité předložit ve velmi krátké době kvalitní a dobře připravené projekty.

 

 

 



[1] V takovém případě by se zpracovatelem paliva vyrobeného z odpadu mohla stát např. SU a.s. - PK Vřesová, kde se uvažuje o realizaci projektu na využívání paliva z odpadu v procesu zplyňování uhlí.