Blížejov se napojil na páteřní cyklotrasu CT3

12. září 2024 14:39, Ing. Helena Frintová

Hned tři akce, které napomohly vytvořit kvalitní napojení Blížejova na páteřní cyklotrasu CT 3, byly ve čtvrtek slavnostně předány k užívání cyklistům za účasti představitelů obce a vedení Plzeňského kraje v čele s hejtmanem Rudolfem Špotákem a náměstkem hejtmana pro oblast dopravy Pavla Čížka. Na všechny tři stavby poskytl Plzeňský kraj Blížejovu finanční prostředky formou dotací ve výši více než 8 milionů korun.

S pomocí finanční dotace Plzeňského kraje ve výši 4,8 milionu korun byl v Blížejově opraven povrch části cyklotrasy CT3 v úseku 01, který se nachází v katastrálním území Výrov u Milavčí a Nahošice. Stavební úpravou zde došlo ke zpevnění stávající polní cesty novým asfaltovým krytem v úseku mezi obcí Výrov a Milavče v celkové délce 962 bm. Celkové náklady činily 7 mil. korun, z nich 2,26 hradila obec Blížejov. Stavba probíhala od ledna do května letošního roku.

„Tento upravený úsek cyklotrasy přímo navazuje na již vybudovanou a v roce 2023 dokončenou část páteřní cyklotrasy CT3 v úseku N4, N5 mezi obcemi Lazce a Výrov. Tím se celá cyklotrasa CT3 mezi obcemi Horšovský Týn a Milavče plně vyhýbá komunikacím II. a III. třídy,“ zdůraznil náměstek hejtmana pro oblast dopravy Pavel Čížek a dodal: „My jsme se hlavně soustředili na trasu Plzeň - Domažlice – státní hranice. Musím říci, že už je hotový obrovský kus, neboť ze Staňkova až na státní hranici nám zbývají už jen dva krátké úseky, kdy cyklotrasa povede zcela mimo silnici.“

Dále Plzeňský kraj Blížejovu poskytl dotaci ve výši 3 miliony korun na projekt ‚Vybudování napojení obce Blížejov na páteřní cyklotrasu CT3‘, který vyšel na 4,5 mil. korun. Obec Blížejov hradila 1,5 milionu korun. Tato stavba probíhala od srpna 2023 do srpna 2024. Díky tomu byla opravena původně zcela zničená a náletovou dřevinou zarostlá komunikace, která se tak dočkala položení asfaltového svršku, o celkové délce 700 m a průměrné šířce 2,5 m.

Do třetice si hosté v Blížejově prohlédli také stavbu nového přístřešku, který vytvořil prostor pro oddych cyklistů na mezinárodní cyklotrase CT3, a zpevněné plochy a lavičky, které již slouží veřejnosti. Celkové náklady na tuto stavbu činily 480 tisíc korun, z toho 260 tisíc korun na ni poskytl formou dotace Plzeňský kraj. Stavba byla provedena v červenci.

Závěrem prohlídky zprovozněných opravených úseků cyklotrasy hejtman Rudolf Špoták poděkoval starostům obcí Blížejov a Milavče, na jejichž katastrálním území byly úpravy cyklostezky CT3 provedeny. „Děkuji starostům, že se do budování a upravování cyklostezek pouští a pomáhají nám dávat do života záměr dostat dopravu mimo silnice tak, aby mohly tyto trasy sloužit cyklistům co nejdříve,“ uvedl R. Špoták.