35 milionů na dofinancování sociálních služeb rozdělí kraj dle metodiky

10. července 2015 09:55, aktualizováno 08:55, Šárka Stará

V letošním roce rozdělil Plzeňský kraj na sociální služby zatím 368 388 000 korun poskytnutých na tyto účely ze státního rozpočtu. Dotace byly přiděleny 107 žadatelům na 239 služeb, jejich rozdělení schválilo na svém únorovém zasedání Zastupitelstvo Plzeňského kraje. Mezi žadateli byli jak nestátní neziskové organizace, příspěvkové organizace obcí i kraje, zdravotnická zařízení, obce, církevní organizace, tak i právnické a fyzické osoby. K 31. březnu bylo příjemcům poskytnuto 60% dotace, zbývajících 40% obdrží k 15. červenci.

Nepůjde však o konečnou sumu. Vláda ČR na svém zasedání dne 8. července schválila poskytnutí 720 mil. korun krajům na dofinancování sociálních služeb. Pro Plzeňský kraj to představuje 34 992 000 korun, jde tedy asi o 9,5% navýšení původní částky. „I tyto prostředky se budou stejně jako předchozí dotace rozdělovat dle metodiky schválené v září 2014,“ konstatuje radní pro oblast sociálních věcí Zdeněk Honz.

„V této fázi nebudou poskytovatelé sociálních služeb znovu podávat žádosti. Budeme vycházet z původních žádostí, které se podávaly do 6. listopadu 2014, a na jejich základě budeme dle platné metodiky rozdělovat i tyto prostředky. Rozdělení dotací by pak mělo schvalovat krajské zastupitelstvo letos v září,“ upřesňuje vedoucí odboru sociálních věcí Krajského úřadu Plzeňského kraje Filip Zapletal.

Dotace ze státního rozpočtu určené na sociální služby rozdělují kraje letos poprvé. Tato povinnost na ně přešla novelou zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách (dále ZSS), která byla schválena na konci roku 2014.