Aktivní den na zelené střeše Evropy

obrazek
27. května 2013 09:34, aktualizováno 08:34, Mgr. René Zeithaml

"Aktivní den na zelené střeše Evropy", takový byl název akce, kterou pro příznivce cyklo- i pěší turistiky všech věkových kategorií uspořádal Plzeňský kraj a město Železná Ruda. Šlo o závěrečnou akci více než dvouletého projektu "Do Plzeňského kraje za přírodou, tradicemi a gastronomií", v jehož rámci vznikla za finanční podpory Evropské unie řada propagačních materiálů, map a multimediálních nosičů. I přes nevlídné počasí přilákal atraktivní program na Špičák bezmála sto padesát účastníků.

V prostoru parkoviště Kaskády v blízkosti dolní stanice sedačkové lanové dráhy Špičák - Pancíř zahájili v  sobotu 25. května dopoledne akci pro turisty náměstek hejtmana Plzeňského kraje Jaroslav Bauer a starosta Železné Rudy Michal Šnebergr.


Náměstek hejtmana PK Jaroslav Bauer zahajuje akci "Aktivní den na zelené střeše Evropy"

Připraveny byly celkem čtyři trasy - dvě pro vyznavače pěší turistiky a dvě pro cyklisty. Organizátoři mysleli nejen aktivní sportovce, ale především na širokou veřejnost, včetně rodin s dětmi. Trénovanější tak mohli zvolit asi 30kilometrovou trasu směrem na Pancíř, Špičácké sedlo a přes Černé a Čertovo jezero zpět na Kaskády. Pro ty méně zdatné byla určena asi 6kilometrová trasa, vedoucí na Pancíř, po pancířské sjezdovce na Špičácké sedlo a pak přes areál Špičák zpět na Kaskády.

Dvě trasy v délce 6 a 30 kilometrů byly připraveny i pro vyznavače cykloturistiky. Chladné počasí však udělalo své, a tak se nakonec na trasu vydali turisté jen pěšky. Řada zájemců však využila v rámci doprovodného programu možnosti zapůjčit si koloběžku a vyzkoušela nově vybudovaný singltrek, tedy jakousi přírodní cyklostezku.

V rámci akce vyvezla všechny lanovka Špičák - Pancíř zdarma. Bezplatný byl také vstup na pancířskou rozhlednu, kde si účastníci mohli nejen vychutnat nádherný výhled, ale vyzkoušet i zajímavý kvíz.

Po celý den probíhal na parkovišti Kaskády doprovodný program - soutěže pro děti, živá hudba, možnost vyzkoušet si jízdu v motokáře nebo na koloběžce. Právě o motokáry a koloběžky byl zájem největší. Příjemným zpestřením byl i den otevřených dveří horské služby v jejich novém sídle v blízkosti nástupní stanice sedačkové lanovky. Nechyběly ani voňavé klobásy a železnorudské pivo.

Průběžně probíhalo slosování vyplněných účastnických listů. A ceny, které získalo 12 vylosovaných, opravdu stály za to - víkendový pobyt pro dva na Šumavě, poukázky do pohádkové cukrárny či minipivovaru v Železné Rudě a mnoho dalšího. Drobný dárek ale v cíli čekal na každého účastníka.

Celý den byly k dispozici propagační materiály nejen o Šumavě, ale i dalších zajímavostech kraje. Plzeňský kraj pro letošní turistickou sezónu věnoval Šumavě a Českému lesu ucelenou řadu nových propagačních materiálů. Vůbec poprvé vyšla mapa, která představuje Šumavu jako kompaktní turistickou oblast, tedy její severozápadní část, ležící v Plzeňském kraji, i část jižní, patřící kraji Jihočeskému. Tato mapa přitom není jen klasickou pomůckou při hledání cesty, ale zároveň inspirací. Obsahuje totiž užitečné informace, které lze využít už při plánování výletů a cest na Šumavu.

Turisté ocení také image publikaci s názvem Šumava, Český les a bavorské příhraničí, kde se Šumava opět představuje v celé své kráse. Sérii materiálů pak uzavírá Turistický průvodce Šumava, Český les a bavorské příhraničí. Ten nabízí 24 doporučených turistických tras pro různé cílové skupiny - pěší, cyklisty, lyžaře, vodáky, pro všechny věkové kategorie, ale také rodiny s dětmi i pro zdravotně handicapované. Publikace obsahuje fotografie, mapy a další praktické informace, např. délku trasy, možnosti občerstvení, parkování, adresy a kontakty na informační centra. Vhodným doplněním průvodce je i speciální nabídka různých akcí a prohlídek v každém ročním období.

„Všechny tyto přínosné publikace a mapy vznikly za podpory EU, v rámci rozsáhlého projektu Do Plzeňského kraje za přírodou, tradicemi a gastronomií, který v červnu letošního roku končí," vysvětluje Jiří Struček, náměstek hejtmana Plzeňského kraje pro oblast školství, sportu, kultury a cestovního ruchu.

"Aktivní den na zelené střeše Evropy" byl již čtvrtou akcí určenou mimo jiné k propagaci produktů vzniklých v rámci zmiňovaného projektu. V září loňského roku se pod názvem "Na kole a s hůlkami Železnorudskem" konala první akce pro turisty, v listopadu přišlo na řadu Chodsko, oblast živého folkloru, jíž je v rámci projektu věnováno také několik publikací. Na Chodsku, přesněji řečeno v Mrákově, se pak v únoru 2013 konal také Chodský bál aneb Přehlídka chodského folkloru.  

„Myslím, že hlavní smysl projektu se beze zbytku podařilo naplnit. Tři nově vzniklé série propagačních produktů cestovního ruchu: Šumava = zelená střecha Evropy, Živý folklór Chodska a Pivo = zlatý poklad Plzeňského kraje jistě podpoří rozvoj turismu v našem regionu," shrnuje Jiří Struček.

Fotogalerie: