Blovice mají nejlepšího starostu v kraji

17. září 2014 11:05, aktualizováno 14:50, Mgr. René Zeithaml

Soutěž "Nejlepší starosta/primátor 2010 – 2014" má své vítěze.
Ocenění Svazu měst a obcí převzalo 14 starostů měst a obcí z každého kraje, 1 primátor, 3 lidé ocenění veřejností a 2 lidé předsedou Svazu měst a obcí v úterý 16. září 2014 na Pražském hradě od čelních představitelů státní správy, samosprávy a partnerů.

V Plzeňském kraji se stal nejlepším starostou Jan Poduška, starosta Blovic. Karel Smutný z městyse Klenčí pod Čerchovem pak získal cenu předsedy Dana Jiránka za mimořádný přínos Svazu měst a obcí ČR.

Nejlepší starosta 2010-2014:
  Hlavní město Praha - Mgr. Jana Černochová (Městská část Praha 2)
  Jihočeský kraj - Mgr. Jaroslav Větrovský (město Mladá Vožice)
  Jihomoravský kraj - Ing. František Havíř (město Rousínov)
  Karlovarský kraj - Dagmar Strnadová (obec Tři Sekery)
  Kraj Vysočina - Mgr. Jan Tecl (město Havlíčkův Brod)
  Královéhradecký kraj - Ing. Mgr. Petr Tojnar (město Dobruška)
  Liberecký kraj - František Kryšpín (obec Habartice)
  Moravskoslezský kraj - Vladimír Chovanec (obec Slavkov)
  Olomoucký kraj - Ing. Lubomír Žmolík (obec Lipová - lázně)
  Pardubický kraj - Oldřich Valenta (obec Veselí)
  Plzeňský kraj – Jan Poduška (město Blovice)
  Středočeský kraj - Mgr. Květa Halanová (město Jílové u Prahy)
  Ústecký kraj - Zdeněk Kuttner (obec Domoušice)
  Zlínský kraj - Ing. Karel Malovaný (obec Jalubí)

Nejlepší primátor 2010-2014:
  Ing. Petr Beitl (statutární město Jablonec nad Nisou)

Cena veřejnosti:
  Nejlepší starosta (obec do 500 obyvatel) - Václav Novák (obec Senice)
  Nejlepší starosta (obec nad 500 obyvatel ) -  Zdeněk Valenta (Obec Březno)
  Nejlepší primátor - Mgr. Jan Mareš - statutární město Chomutov

Cena předsedy Dana Jiránka za mimořádný přínos Svazu měst a obcí ČR:
  Josef Bezdíček (obec Čermná nad Orlicí)
  Karel Smutný (městys Klenčí pod Čerchovem)

Soutěž "Nejlepší starosta/primátor 2010–2014" uspořádal pod záštitou prezidenta republiky Miloše Zemana poprvé v historii Svaz měst a obcí ČR. S cílem: vybrat starosty a primátory, kteří se v letech 2010–2014 nejvíc zasloužili o rozvoj svého města či obce, zlepšili jejich zázemí, infrastrukturu, životní prostředí, podmínky pro podnikání či informovanost občanů, a přispěli tak ke zvýšení kvality života obyvatel České republiky.

Do soutěže se přihlásilo nebo bylo nominováno na tři sta lidí. Ve dvou kolech je hodnotila odborná porota tvořená ze zástupců státní správy, akademické sféry i soukromého sektoru. Posuzovala jejich osobní přínos pro město či obec, přístup k funkci starosty či primátora a rovněž výsledky jejich činnosti. Vítězové dostali originální cenu z čirého křišťálu a akvamarínu ve tvaru trojúhelníku symbolizující stoupání vzhůru za světlem. Nejen cenu pak dokreslilo zlatočerné logo soutěže - elegantní písmeno S (starosta) v podobě stuhy zakončené ozdobným prvkem (hvězdičkou) jako "starosta s hvězdičkou".

Svaz měst a obcí České republiky je celostátní, dobrovolnou, nepolitickou a nevládní organizací, založenou jako zájmové sdružení právnických osob. Členy Svazu jsou obce a města. Svaz měst a obcí ČR je partnerem pro vládní i parlamentní politickou reprezentaci. Podílí se na přípravě a tvorbě návrhů legislativních i nelegislativních opatření v oblastech týkajících se kompetencí obcí. Činnost Svazu je založena především na aktivitě starostů, primátorů a členů zastupitelstev obcí a měst, kteří se nad rámec svých povinností věnují i obecným problémům samosprávy. Svaz sdružuje téměř 2.600 měst a obcí a svými členy tak čítá více než 8 milionů obyvatel České republiky.

Více na www.smocr.cz