Debata kulatého stolu se soustředila na území Brd

27. listopadu 2015 14:37, aktualizováno 13:37, Bc. Eva Mertlová

Zrušení vojenského prostoru Brdy, vznik CHKO Brdy nebo bezpečnost návštěvníků oblasti, taková byla témata v pátek 27. listopadu 2015 v Akademickém centru ZČU, kde se uskutečnil debatní kulatý stůl s médii. Plzeňský kraj zastupoval vedoucí odboru regionálního rozvoje Miloslav Michalec. Dále byli debatě přítomni zástupci Podbrdského muzea, Agentury ochrany přírody a Újezdního úřadu vojenského újezdu Brdy, pak také starosta Strašic Jiří Hahner.

Po shrnutí historie celého území Brd se hlavním bodem debaty stala bezpečnost návštěvníků, kteří už nyní v hojném počtu Brdy vyhledávají. Hovořilo se též o nebezpečí pyrotechnických nástrah, které budou do konce roku 2017 odstraňovat z oblasti pyrotechnici. Neméně důležitým bodem debaty byla tak budoucnost Brd, a to především v oblasti návštěvnosti a nástrah, které s tím souvisí. Vedoucí odboru regionálního rozvoje Miloslav Michalec také v souvislosti s ochranou Brd vyvrátil zprávu z médií o developerech v Brdech. "Zprávy o tom, že již nyní existují velké developerské projekty, jsou nereálné. Na tomto území nelze stavět," upozornil Michalec a doplnil důležitost oblasti bývalého vojenského újezdu Brdy pro Plzeňský kraj, který získal zrušením vojenských prostor 38% zmíněného území. "Pro Plzeňský kraj je toto území důležité především z důvodu protipovodňových opatření a také ochraně vodních zdrojů," vysvětlil Miloslav Michalec.