Hejtman ocenil vítěze celostátních kol uměleckých soutěží

26. září 2014 18:18, aktualizováno 17:18, Mgr. Alena Marešová

Talentované žáky, kteří v loňském školním roce reprezentovali Plzeňský kraj v celostátních kolech uměleckých soutěží, ocenil v pátek 26. září 2014 na Krajském úřadě Plzeňského kraje hejtman Václav Šlajs a náměstek Jiří Struček.  Jednalo se o úspěšné hráče na hudební nástroje, zpěváky a recitátory.

V loňském školním roce reprezentovalo Plzeňský kraj v celostátních kolech uměleckých soutěží 80 žáků v sólové hře na hudební nástroj, v sólovém zpěvu a v recitaci. Dalších téměř 240 žáků bylo členy orchestrů a pěveckých sborů a 230 žáků tvořilo výtvarné práce. Z dosud vyhodnocených soutěží přivezli žáci škol z Plzeňského kraje 69 ocenění, z toho 12 prvních míst, 12 druhých míst, 13 třetích míst a 16 cen z výtvarné části projektu Evropa ve škole.

Kryštof Kohout si přišel pro ocenění hned dvakrát.

„Plzeňský kraj pravidelně oceňuje úspěšné osobnosti regionu z nejrůznějších oblastí a profesí, a zde se nyní sešli talentovaní žáci, kteří mají velmi dobře nakročeno k tomu, aby se díky svému talentu úspěšnými umělci stali. Rád bych vám poděkoval za vynikající reprezentaci Plzeňského kraje a pedagogům popřál mnoho sil při vychovávání dalších talentovaných žáků," řekl při slavnostním oceňování hejtman Václav Šlajs.

Přijetí úspěšných žáků se uskutečnilo v sále zastupitelstva Krajského úřadu Plzeňského kraje.

Plzeňský kraj talentované žáky podporuje mimo jiné prostřednictvím projektu Podpora talentovaných žáků v Plzeňském kraji, díky kterému je možné rozvíjet odborný růst mimořádně nadaných žáků v přírodovědných, jazykových, uměleckých a také řemeslných oborech. „Cílovou skupinou pro tento projekt jsou mimořádně nadaní žáci základních a středních škol, kteří se umístili na nejvyšších místech v krajských kolech předmětových a uměleckých soutěží, a také pedagogové, kteří je na soutěže připravují. V letech 2013 a 2014 podpořil Plzeňský kraj tento projekt vždy částkou dva miliony korun," doplňuje náměstek hejtmana Jiří Struček.

Ceny není možné předat úplně všem, proto na krajský úřad byli pozváni ti nejlepší z nejlepších, kteří se museli ve svém výkonu spolehnout jen sami na sebe - sóloví hráči a zpěváci. Výjimkou je ocenění dvou orchestrů a jejich dirigentů. Mezi oceněnými jsou také dva absolutní vítězové celostátních kol uměleckých soutěží. Ocenění žáci a učitelé obdrželi knižní poukázky na nákup v knihkupectví Moudrá sova.

Úspěšní žáci na společné fotografii s hejtmanem Václavem Šlajsem a náměstkem Jiřím Stručkem.

Úspěšní žáci škol Plzeňského kraje v celostátních soutěžích ve školním roce 2013/2014

KARLOVARSKÝ SKŘIVÁNEK (Karlovy Vary, březen 2014)

kategorie B

• Vladimír Slavík, 15. základní škola Plzeň, Terezie Brzkové 33-35