Hrdinové z Plzně mají nově pamětní desky

obrazek
26. dubna 2017 14:38, aktualizováno 13:44, Mgr. René Zeithaml

Tři pamětní desky na počest odbojářům z Plzně odhalil 25. dubna 2017 spolek Rota Nazdar, Iniciativa Anthropoid 1942 – 2017 a město Plzeň v Čechově ulici, Resslově ulici a na Klatovské třídě v Plzni.

Parašutisté, kteří se tehdy spustili na území německého protektorátu, aby vedli sabotážní činnost, museli vědět, že je to mise, ze které není návratu. Bez pomoci civilních obyvatel v Praze, Plzni i na jiných místech by na území říše nikdy nemohli působit. Hrdinové, na které tady dnes vzpomínáme, obstáli v kritické situaci, položili životy na obranu demokracie, svobodu a obranu lidské důstojnosti. Čest jejich památce. Děkuji také všem, kteří tyto statečné lidi vyzvedli z hlubin bezejmennosti," uvedl náměstek hejtmana Martin Baxa, který se slavnostního odhalení zúčastnil.

Manželé Bejblovi, rodiny Hrdličkových a Kučerových, kteří na zmíněných adresách bydleli, společně s rodinou Králových (Pod Záhorskem 1, kde je pamětní deska umístěna už od roku 1997) pomáhali parašutistům v operaci Anthropoid. Osudnou se jim stala akce Canonbury, jejímž cílem bylo vyřadit provoz plzeňské škodovky. Do Plzně se kvůli ní vrátili 17. dubna 1942 Josef Gabčík, Jan Kubiš, Adolf Opálka a Josef Valčík, 23. dubna je doplnil Karel Čurda. U Králových plánovali detaily akce, během pobytu v Plzni se střídali v bytech rodiny Králových, Vojtěcha Kučery v Resslově ulici 4, Jana Bejbla v Čechově ulici 34 a na adrese Klatovská 78 u Aloisie Hrdličkové a Františka Krále. Operace skončila neúspěchem. Karel Čurda se 16. června přihlásil na řídící služebně gestapa v Praze a postupně prozradil všechny, kteří mu v době jeho ilegální činnosti pomohli. Poté byli všichni zatčeni, odsouzeni k trestu smrti a popraveni v koncentračním táboře Mauthausen 24. října 1942.

Na události roku 1941 a 1942 se vzpomínalo také při večerní besedě, kterou připravila Plzeň společně s Iniciativou Anthropoid 1942 - 2017, jíž se zúčastnili mimo jiné i historici Jaroslav Čvančara, Vlastislav Janík a plzeňští pamětníci.

Fotogalerie:

         

Zdroj: plzen.eu