Klienti se budou stěhovat v lednu do nových domácností

obrazek
08. prosince 2015 13:36, aktualizováno 14:18, Mgr. Alena Marešová

K poslednímu listopadovému dni byla dokončena druhá etapa projektu s názvem „Transformace DOZP Stod". V úterý 8. 12. 2015 se v jednom z rekonstruovaných domů v Chotěšově uskutečnilo slavnostní zakončení projektu, díky kterému svoje „vlastní" bydlení dostalo už 128 klientů Centra sociálních služeb (CSS) Stod, dříve DOZP Stod.

„V průběhu léta a začátku podzimu se nastěhovali obyvatelé dvou zrekonstruovaných domů v Tlučné a bytu v Nýřanech.  Postupně k nim přibyly dva domy ve Staňkově a s nimi aktivizační dílna pro veřejnost. Následovala rekonstrukce domů ve Vejprnicích a v Chotěšově. Kapacita komunitních služeb tím vzrostla o dalších 37 míst," vypočítává průběh projektu v letošním roce ředitel CSS Stod Radomír Bednář a dodává: „Ideálním stavem by pro CSS Stod bylo úplné opuštění původních ústavních objektů, ve kterých i nadále bude žít více než 40 osob."

V rámci druhé etapy byly rekonstruovány dva domy v Tlučné pro lidi s nižší střední mírou podpory. Dále byly opraveny domy ve Staňkově, kde vznikly tři chráněné byty. Dům ve Vejprnicích a objekt v Chotěšově slouží pro osoby s vyšší střední mírou podpory. CSS Stod je jednou z organizací, kterou zřizuje Plzeňský kraj. Slavnostního ukončení II. etapy projektu se zúčastnil také radní pro oblast sociálních věcí Zdeněk Honz, který projekt zhodnotil slovy: „Postupnými změnami v přístupu k uživatelům služeb došlo k posílení jejich kompetencí, k převzetí větší zodpovědnosti za vlastní život a k rozvoji schopnosti rozhodnout se." Náklady na první etapu činily 57 milionů korun, na druhá část projektu si vyžádala 50 milionů korun.

Proces deinstitucionalizace bývalého Ústavu sociální péče ve Stodu započal už v roce 2006. V průběhu posledních pěti let pak začala být naplňována i myšlenka transformace. Jedná se o proces, jehož hlavním cílem je vytvořit koordinovanou síť služeb umožňující lidem s postižením žít život v komunitě. Pomoc je nastavena dle schopností a potřeb jednotlivců – nikdo nezůstane bez pomoci ani bez možnosti vlastního rozvoje. „Dosud preferovaný model ústavní péče je v rozporu s Úmluvou o právech osob s postižením, k jejímuž dodržování se Česká republika zavázala,“ upozorňuje ředitel zařízení Radomír Bednář a dodává: „Také proto jsme se na cestu změny vydali i my." 

Následovaly tedy kroky, které by umožnily tento způsob života co největšímu počtu osob žijících v ústavu. V roce 2011 byl ukončen projekt „Sociálně terapeutické centrum DOZP Stod“ podpořený z Regionálního operačního programu NUTS II Jihozápad. Byly vybudovány dva domy pro chráněné bydlení, sociálně terapeutická dílna (pekárna) a prodejna. V souvislosti s projektem vzniklo 20 nových pracovních míst, z toho 12 pro osoby s postižením. Chráněné bydlení umožňuje i soužití párů. Jedná se o unikátní projekt, který kromě podpory bydlení v běžném prostředí, zároveň řeší přípravu lidí s postižením na trh práce. Sociálně terapeutická dílna v podobě pekárny byla žádanou chybějící službou, která vhodně doplnila současnou vybavenost města Stod.

V roce 2013 došlo k pronájmu prvního bytu ve Stodu. Byt o třech místnostech je určen rovněž pro lidi užívající službu chráněné bydlení.

V dubnu 2015 byla završena první etapa prozatím posledního projektu tohoto procesu. Investiční složka projektu „Transformace DOZP Stod“ byla podpořena z Integrovaného operačního programu. V jejím průběhu došlo k výstavbě šesti rodinných domů pro osoby vyžadující nejvyšší míru podpory, konkrétně vznikly tři v Holýšově a tři ve Stodu. Ve Dnešicích byl zakoupen a zrekonstruován statek, ve kterém vznikly dvě domácnosti pro uživatele služby v seniorském věku. I oni už přes obavy, že si na nové prostředí špatně zvyknou, se sžili s okolím a sousedy a navázali s nimi velmi dobré vztahy. Na sídlišti Pod Makovým vrchem v Holýšově pak byly pro účely služby chráněné bydlení opraveny tři byty. Pro osoby potřebující střední míru podpory byly postaveny dva rodinné domy v Nýřanech.

Fotogalerie: