Lidé pečující o lidi se zdravotním postižením diskutovali o transformaci sociálních služeb

obrazek
29. května 2012 10:40, aktualizováno 09:40, Mgr. René Zeithaml

Více než 40 pečujících osob, zástupců sociálních služeb a dalších odborníků se sešlo 23. května u kulatého stolu, aby diskutovali o otázkách transformace sociálních služeb a právní ochraně osob s postižením. Odpoledne bylo plné informací o transformaci pobytových sociálních služeb, možnostech bydlení lidí se zdravotním postižením v přirozeném prostředí, ale i právech lidí s postižením.

Jsem rád, že účast na kulatém stole byla v tak hojném počtu. Transformace je pro lidi, kteří doma pečují například o své dítě s postižením, velmi důležitá,“ řekl Milan Šveřepa, vedoucí Národního centra podpory transformace sociálních služeb. „Pro své blízké chtějí sociální služby, které jsou poskytovány v běžné komunitě a umožňují jim setrvat v rodinném prostředí. K jejich rozvoji transformace pomáhá, velké ústavy se díky ní mění na služby v rodinných domech či bytech.“

Diskuzi zahájila ředitelka školy Věra Lomberská a místostarosta městského obvodu Plzeň 3 Radoslav Neubauer. S příspěvky vystoupili také zástupci Domova pro osoby se zdravotním postižením Stod Radomír Bednář a Radek Rosenberger či Barbora Uhlířová ze Sdružení pro podporu lidí s mentálním postižením. O tématu právní odpovědnosti lidí s postižením hovořil Maroš Matiaško z Ligy lidských práv.

Účastníci se zajímali také o podobu nových služeb po transformaci. „Sociální služby budou po transformaci poskytovány tak, aby odpovídaly potřebám jednotlivých uživatelů,“ uvedl Radomír Bednář, ředitel DOZP Stod. „Podstatné je, že se změní nejen místo, kde je poskytována, ale především přístup pracovníků. Je třeba brát každého člověka jako individuální osobnost a umožnit mu život v běžném prostředí.“

Více na www.trass.cz